Kultura

Balladyna w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2009 06:00
Zdaniem Ryszarda Jaźwińskiego najnowszej produkcji Dariusza Zawiślaka „Balladyna” nie jest w stanie uratować nawet amerykańska gwiazda Faye Dunaway, która na ekranie pojawia się jako dr Ash.

W 2002 Mariusz Treliński zadeklarował, że dokona filmowej adaptacji „Balladyny” Juliusza Słowackiego.Wszystko było już ustalone. Powstał scenariusz, tytułowa rola przypadła Mai Ostaszewskiej, zdjęcia zaplanowano na jesień. W ostatniej chwili wszystko zostało odwołane i ekipa nie pojawiła się na planie zdjęciowym. Podobnej sytuacji chciał uniknąć Dariusz Zawiślak, dlatego swoją ekranizację dramatu Słowackiego przygotowywał w dość dużej tajemnicy. Kiedy film miał pierwszą wersję montażową, twórcy ujawnili, że na planie pojawiła się Faye Dunaway oraz czołówka polskich gwiazd (Sonia Bohosiewicz, Mirosław Baka czy Sławomir Orzechowski). – Wiele filmów nie powstało dlatego, że informacja o ich realizacji pojawiła się zbyt wcześnie. Chcieliśmy uniknąć sytuacji, w której ktoś krzyżuje nam plany – wyjaśnia reżyser.

 Dariusz Zawiślak nie dokonał wiernej adaptacji dramatu Słowackiego, wykorzystał tylko jego szkielet. Fabułę znacznie uwspółcześnił i przeniósł ją w realia Nowego Jorku. Tak powstała opowieść o Amerykańskim detektywie, który prowadzi śledztwo w sprawie pobicia młodej dziewczyny. Stopniowo sprawa komplikuje się coraz bardziej, a ofiar zaczyna przybywać. - Ten film nie miał być powtórką ze Słowackiego. Dążyłem do tego, by stał się punktem wyjścia do dyskusji, na temat ponadczasowych problemów przedstawionych w tekście. Do takich zaliczam np. sposób dochodzenia do władzy czy zbrodnie, których się dopuszczamy - podsumowuje Dariusz Zawiślak.

 

''

Film będzie miał swoją premierę aż w 31 krajach. Zdaniem Dariusza Zawiślaka zagranicznych odbiorców do obejrzenia polsko- amerykańskiej produkcji może zachęcić Faye Dunaway, która w filmie pojawia się jako dr Ash. Roman Polański, który zaprosił gwiazdę na plan „Chinatown” wielokrotnie powtarzał, że ta współpraca nie była łatwa. Dariusz Zawiślak potwierdza, że trudnych momentów nie brakowało, ale ostatecznie amerykańska gwiazda miała wyjechać z Polskie zadowolona. I chyba rzeczywiście tak było skoro reżyser równocześnie zaangażował ją do współpracy przy jeszcze jednym filmie - "Karolci" według Mari Krüger , który w przyszłym roku będzie miał swoją kinową premierę.

Zdaniem Ryszarda Jaźwińskiego pojawienie się gwiazdy tak dużego formatu jak Faye Dunaway, nie ratuje filmu.  Efekt końcowy przynosi zawód. - Mam wrażenie, ze reżyser za bardzo chciał wyjść naprzeciw młodym odbiorcom. Film za często przypomina komiks, teledysk, czy nawet grę komputerową -  posumował Jaźwiński.

Na ekranie pojawią się m.in. :Sonia Bohosiewicz jako Balladyna i Alina, Mirosław Baka jako Kirk, Rafał Cieszyński jako Chris, Władysław Kowalski jako Ojciec, Sławomir Orzechowski jako Detektyw Ribb, Stefan Friedmann jako Pan Lotter , Tadeusz Borowski jako Doktor,  Magdalena Górska jako Lekarz laboratoryjny

Film miał swoją polską, kinową premierę 4 września.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Enen" Feliksa Falka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 06:00
Feliks Falk zapowiada, że jego najnowsza produkcja różni się znacznie od wcześniejszych filmów, które wyreżyserował.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy żyje!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2010 08:00
Już 19 marca w kinach „Mistyfikacja” – długo oczekiwany, kontrowersyjny film o niezwykłym życiu i tajemniczej śmierci Witkacego. W rolach głównych Jerzy i Maciej Stuhrowie oraz plejada polskich gwiazd – Karolina Gruszka, Ewa Błaszczyk, Andrzej Chyra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bieg Kukuczki"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 14:38
Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów, zginął 24 października 1989. Odpadł ze ściany Lhotse na wysokości ok. 8200 m. Alina Markiewicz i Dariusz Załuski zdecydowali się w dość nietypowy sposób uczcić dwudziestą rocznicę jego śmierci- wyreżyserowali film przybliżający jego postać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Senny koszmar w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 12:47
Jeszcze przed premierą kinową, uznany został przez ekspertów, za jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Nagrodzony na tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię i scenariusz "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego jest już na ekranach polskich kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Więckiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 05:40
Zanosi się na to, że rok 2010 będzie należał do Roberta Więckiewicza. Aktora zobaczymy m.in. w "Kołysance" Juliusza Machulskiego, "Tajemnicy Westerplatte" Pawła Chochlewskiego, "Różyczce" Jana Kidawy-Błońskiego oraz filmie Wojciecha Smarzowskiego "Grom. Część Pierwsza". Aktor pojawi się też w nowym, owianym jeszcze tajemnicą, filmie Agnieszki Holland.
rozwiń zwiń