Kultura

Kinowe premiery tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 11:19
Nowy film Ridleya Scotta "Robin Hood" - z Russelem Crowem, "Samotny człowiek" z nominowaną do Oscara rolą Colina Firtha oraz film Jane Campion "Jaśniejsza od gwiazd", opowieść o romansie angielskiego poety Johna Keatsa, od piątku (14 maja) w kinach.

"Robin Hood", historia rozgrywająca się w XIII wieku, to kolejne wspólne przedsięwzięcie Scotta i Crowe'a. W 2000 r. Crowe zagrał główną rolę w "Gladiatorze" Scotta, filmie uhonorowanym pięcioma Oscarami.

Scott przedstawił początki historii Robin Hooda, łucznika w służbie króla Ryszarda Lwie Serce. Po śmierci Ryszarda, Robin of Loxley (Crowe) udaje się do Nottingham - nękanego przez despotycznego szeryfa i nałożone przez niego, rujnujące lokalną ludność, podatki. Pragnąc wyzwolić ludzi z ucisku tyrana, Loxley gromadzi wokół siebie grupę towarzyszy wyjętych spod prawa. W Nottingham Robin zakochuje się we wdowie Lady Marion (Cate Blanchett), która początkowo jest sceptycznie do niego nastawiona.

W obsadzie "Robin Hooda" są też m.in.: Cate Blanchett (jako Lady Marion), Matthew Macfadyen (jako Szeryf z Nottingham), William Hurt i Vanessa Redgrave.

 

"Samotnego mężczyznę" ("A Single Man") wyreżyserował znany amerykański projektant mody Tom Ford, twórca słynnych kolekcji garniturów (garnitury od Toma Forda nosił m.in. Daniel Craig w filmach o Jamesie Bondzie).

Film przedstawia jeden dzień - być może najważniejszy - z życia Georga Falconera (w tej roli Colin Firth), profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się z tym, że właśnie stracił swoją wielką miłość. Tego dnia pozornie nieistotne spotkania oraz czas spędzony z dawną ukochaną (Julianne Moore), stworzą Georgowi niespodziewaną szansę na nowe uczucie.

Autorem muzyki do "Samotnego mężczyzny" jest polski kompozytor Abel Korzeniowski. Colin Firth za główną rolę w tym filmie otrzymał nominację do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.

 

"Jaśniejsza od gwiazd" ("Bright Star") Jane Campion to także opowieść o miłości - o romansie Johna Keatsa i 18-letniej dziewczyny, przerwanym przez przedwczesną śmierć angielskiego poety.

John Keats, jeden z głównych przedstawicieli angielskiego romantyzmu, autor poematów na motywach antycznych i średniowiecznych od, sonetów i ballad, żył w latach 1795-1821. Akcja filmu obejmuje trzy ostatnie lata życia poety. W 1818 r. 23-letni Keats poznaje 18-letnią Fanny Brawne, dziewczynę olśniewająco piękną i ciekawą świata.

Powściągliwa matka Fanny dołożyła wszelkich starań, by córka wyrosła na rozważną i dobrze wychowaną pannę. Każdy dzień Fanny wypełniony jest zajęciami takimi jak szydełkowanie czy długie spacery w towarzystwie przyzwoitki. Gdy Fanny zakochuje się w młodym poecie, przechodzi przemianę - zrzuca gorset konwenansów i łamie panujące zasady obyczajowe.

Campion wyreżyserowała ten film na podstawie własnego scenariusza. Obraz był nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepsze kostiumy.

Johna Keatsa zagrał Ben Whishaw, znany polskiej publiczności z głównej roli w filmie "Pachnidło" (2006). W rolę Fanny wcieliła się Abbie Cornish, która wcześniej wystąpiła m.in. w filmie "Elisabeth. Złoty wiek" (2007).

Jane Campion, urodzona w 1954 r. w Wellington w Nowej Zelandii, ma w dorobku m.in. głośny dramat "Fortepian" z 1993 r., nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i Oscarem za scenariusz (statuetka dla Campion).

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Premiery tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 12:55
Zdobywca 6 nominacji do Oscara, czyli amerykański komediodramat "W chmurach" z Georgem Clooneyem w roli głównej oraz polski film "Las" w reżyserii Piotra Dumały, uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni, goszczą już na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bloom i Borcuch - filmowy tandem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 08:31
Daniel Bloom i Jacek Borcuch to nierozłączny duet, który współpracuje razem od lat 80.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 10:38
Nagrodzony francuskim Cezarem dokument "Plaże Agnes" w reżyserii Agnes Vardy, dramat "Była sobie dziewczyna" nominowany do Oscara w trzech kategoriach (m.in. na najlepszy film) oraz klasyka filmu gangsterskiego z 1967 roku "Bonnie i Clyde" od piątku w kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prorok" niebawem w kinach

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 14:23
Obraz Jacquesa Audiarda został okrzyknięty przez krytyków jednym z najlepszych europejskich filmów ostatnich lat.
rozwiń zwiń