X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Mała Matura 1947: "To nie jest film wymyślony, to moje własne życie"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 07:30
- Doszedłem do takiego momentu w życiu, że poczułem obowiązek, by odtworzyć te chwile póki jeszcze pamiętam - mówi reżyser filmu "Mała Matura 1947" Janusz Majewski.
Audio

Jak podkreślił Majewski, nie był jednak niewolnikiem wspomnień. - Dlatego dałem bohaterowi inne nazwisko i imię, by mieć swobodę spojrzenia na niego z dystansu. W filmie zadbaliśmy o odtworzenie realiów, ale nie wiem, czy realnie odtworzone zostało jego życie wewnętrzne. To kwestia skomplikowana. On nie mógł mieć wiedzy, jaka była dalsza historia Polski - a z taką świadomością widz przychodzi do kina, patrzy na ten czas z dystansu historycznego - tłumaczył reżyser.

Film od piątku (15.04) na ekranach kin. "Mała Matura 1947" to ekranizacja ostatniej części książki reżysera, "Małej matury", opowiadającej dzieje chłopca urodzonego we Lwowie przed II wojną światową i przybyłego do Krakowa z rodziną pod koniec wojny. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1945-1947, w powojennych realiach budowy systemu władzy ludowej w Polsce - czasach represji wobec byłych członków Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.

Główny bohater, nastoletni Ludwik (Adam Wróblewski), przyjeżdża z rodzicami do Krakowa. Rozpoczyna naukę w gimnazjum Sobieskiego. Jego zainteresowanie wzbudza chłopak, który podobno brał udział w Powstaniu Warszawskim. Na jego przykładzie poznaje system powojennych represji. Burzliwe czasy wymagają zarówno od niego, jak i jego kolegów dorosłości.

/Premiera "Małej Matury 1947" odbędzie się w piątek na festiwalu Off Plus Camera. W tym samym dniu film trafi do kin.

W produkcji wystąpiła plejada polskich aktorów: Marek Kondrat (nauczyciel łaciny), Wiktor Zborowski (matematyk), Marian Opania (germanista), Dorota Segda (historyczka), a także: Artur Żmijewski (jako ojciec Ludwika), Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz i Sonia Bohosiewicz.

Film został już doceniony przez krytyków i kinomanów. "Mała Matura 1947" zdobyła m.in. Nagrodę Specjalną Jury 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010, Nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Regiofun Katowice 2010 i Nagrodę dla producenta na Festiwalu Prowincjonalia Września 2011.

Janusz Majewski - reżyser filmowy, scenarzysta, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, nakręcił kilkadziesiąt filmów, m.in. "Zaklęte rewiry" (1975), "C.K. Dezerterzy" (1985) i "Złoto dezerterów" (1998).

IAR,PAP,kk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 09:20
24 maja, w nowym terminie, rozpocznie się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Głos będzie należał do młodych filmowców - ocenili dyrektorzy festiwalu, zapowiadając bardzo ciekawe filmowe debiuty i "fantastyczną falę kobiet-reżyserek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdzian z dojrzałości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 07:00
Reżyser Janusz Majewski po raz kolejny sięgnął po pióro. Właśnie ukazała się jego kolejna powieść zatytułowana „Mała matura”, której ekranizacja niebawem wejdzie do kin.
rozwiń zwiń