X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Lęk wysokości", film dedykowany choremu tacie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 21:55
- Radzenie sobie z lękiem przed życiem, lękiem przed bliskością z inną osobą. Dla mnie ten temat jest najważniejszy - opowiada o swoim debiucie Bartek Konopka - Wydaje się, że w relację ojciec-syn bliskość jest wpisana raz na zawsze. Tu ona obraca się w coś przeciwnego i potem trzeba dużo wysiłku włożyć, żeby to odbudować.
Audio
Lęk wysokości, film dedykowany choremu tacie
Foto: mat.prasowe

- Mówię, że "Lęk wysokości" jest oparty na historii, którą ja znam ze swojego życia, ze swoim ojcem. Ale mówię to dlatego, że wiem z doświadczenia, że opowiadanie tego typu historii pomaga ludziom, którzy zamiatają je pod dywan - zaznacza Bartek Konopka.
"Lęk wysokości" opowiada o spotkaniu po latach i wzajemnych relacjach Tomka (Marcin Dorociński), który odstawia na bok karierę i rodzinę, by zająć się chorym na schizofrenię ojcem (Krzysztof Stroiński). Dopiero w konfrontacji z żywym chaosem i anarchią, świat tego chłopaka staje się pełniejszy, uczy się bliskości z innymi ludźmi.
Ojciec daje sobie prawo do własnego życia. Nie jest ono zadowalające, ale żyje tak od lat. - Umówiliśmy się z reżyserem, że on generalnie to swoje życie akceptuje. Żyjąc samotnie, w zapuszczonym mieszkaniu stwarza sobie autonomiczny świat, w którym się obraca, jak na swoje możliwości, dobrze. Zagrożeniem jest dopiero wszystko, co przychodzi z zewnątrz - opowiada Krzysztof Stroiński. Aktor starał się poznać świat, który mógł znać bohater. - Zauważyłem, że jako człowiek świadomy i jakoś wykształcony, może nawet w tajemnicy przed najbliższymi pewno się chorobą interesował, może nawet niekoniecznie chodząc do lekarza. Próbowałem się obracać w kręgu dostępnej wtedy literatury. Na tym opierałem zachowania, które były lekkim przesunięciem w kierunku choroby. Ona rozwinęła się wiele lat później. Z Bartkiem podjęliśmy decyzję, żeby jednak nie prowadzić w czasie pracy nad filmem obserwacji autopsyjnych.
Bartek Konopka dedykował "Lęk wysokości" tacie. Za debiut fabularny otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni. Wyróżniono tak także Marcina Dorocińskiego.- Jeżeli chcesz coś opowiedzieć, szczególnie na debiut i widzisz, że jedyna historia, która tak bardzo cię dotyczy i wywołuje bardzo ważne emocje, siedzi w swoim sercu to powinieneś ją opowiedzieć - mówi reżyser - Nawet jeżeli to jest trudna historia, powinieneś ją opowiedzieć. Nie szukając ozdobników, chwytów warsztatowych. Tylko powinieneś się podzielić czymś co może się wydawać trudne i ryzykowne, ale wierzę, że do ludzi to bardziej trafi.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Agata Kulesza: Po "Róży" wszystko jest inne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 11:30
Do niedawna, kiedy wypowiadała się na temat filmu "Róża", chciało jej się płakać. – Nie ma co ukrywać - to była bardzo emocjonalna rola – wyznaje aktorka na antenie Jedynki. - Róża była obecna w moim życiu przez pół roku. Była we mnie, ze mną. Mózgu nie da się wyłączyć
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siedem dni" - policyjny kryminał Smarzowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 16:04
Siedmiu gliniarzy, siedem grzechów głównych, siedem dni - Wojciech Smarzowski rozpoczął w Warszawie zdjęcia do swojego nowego filmu.
rozwiń zwiń