Kultura

Michael Douglas: raka krtani wywołał u mnie wirus brodawczaka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 17:13
W wywiadzie dla brytyjskiego "Guardiana" 68-letni Michael Douglas powiedział, że do rozwoju raka krtani doszło u niego na skutek zakażenia wirusem brodawczaka (HPV), którym zaraził się prawdopodobnie od partnerek podczas seksu oralnego.
Michael Douglas na planie filmu Behind The Candelabra Stevena Soderbergha
Michael Douglas na planie filmu "Behind The Candelabra" Stevena SoderberghaFoto: mat. prasowe

Dr Michael Brady z Terrence Higgins Trust – specjalista medycyny seksualnej – stwierdził, że teoretycznie jest to możliwe, jednak trudno powiedzieć, czy tak faktycznie było również u Michaela Douglasa. Dodał, że ryzyko raka krtani zwiększa również palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. – Poza tym składa się na to wiele innych przyczyn, m.in. wpływ środowiska i predyspozycje genetyczne – podkreśla specjalista.

Nowotwór został wykryty u aktora w 2010 roku. Douglas poddał się chemioterapii i twierdzi, że został wyleczony. Wrócił do zawodu. W najnowszym wywiadzie powiedział, że wirus brodawczaka jest przenoszony drogą płciową, ale można się nim zarazić podczas uprawiania seksu oralnego.

Poprzez kontakt seksualny można zarazić się ponad 30 rodzajami HPV. Część z tych wirusów jest niegroźna i powoduje głównie łagodne zmiany. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie średnio po około dwóch latach. Najgroźniejsze są onkogenne wirusy typu 16 i 18, które odpowiadają za większość zachorowań na raka szyjki macicy.

Nowotwory głowy i szyi są jednymi z najpóźniej wykrywanych. Aż dwie trzecie pacjentów trafia do specjalisty w zaawansowanym stanie. Późne rozpoznanie przekłada się na gorsze wyniki leczenia. Odsetek pięcioletnich przeżyć wynosi około 50 proc.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP/mk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Znany aktor nie podpisał petycji ws. Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 20:24
Amerykański aktor Michael Douglas odmówił podpisania petycji w sprawie Romana Polańskiego. Dokument powstał z inicjatywy znanego, francuskiego filozofa Bernarda Henri - Levy'ego i podpisy pod nim złożyli ludzie kina z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Douglas: moi przodkowie pochodzą z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 20:27
Znany aktor i gwiazda Hollywood Michael Douglas przekazał Białorusinom wyrazy wsparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Douglas, wybitny aktor, syn aktora legendy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 22:00
Michael Douglas to nie tylko znany aktor, nagrodzony Oscarem za rolę w "Wall Street", to także odnoszący sukcesy producent, laureat Oscara za film "Lot nad kukułczym gniazdem”.
rozwiń zwiń