Kultura

Diamentowa Batuta dla Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 09:39
Stanisław Skrowaczewski – wybitny polski kompozytor i dyrygent – zostanie uhonorowany Diamentową Batutą, prestiżową nagrodą muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia. Uroczystość odbędzie się w Katowicach, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

 

Stanisław Skrowaczewski otrzyma Diamentową Batutę podczas uroczystego koncertu, na którym poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. W programie znajdą się „Interludium" Witolda Lutosławskiego, „Fantazja Il Piffero della Notte" na flet i orkiestrę autorstwa laureata, z udziałem Roswithy Staege w partii solowej oraz III Symfonia „Eroica" Ludwiga van Beethovena.

Na transmisję koncertu zaprasza o godz. 19.30 Program 2. W przerwie rozmowę ze Stanisławem Skrowaczewskim przeprowadzi Anna Skulska.

Diamentowa Batuta jest nagrodą indywidualną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia".

Dotychczasowi laureaci Diamentowej Batuty: Jan Krenz i Stefan Rachoń (1995 r.), Stanisław Wisłocki (1997 r.), Antoni Wit (1998 r.), Krzysztof Penderecki (2003 r.), Kazimierz Kord i
Stefan Stuligrosz (2005 r.), Jerzy Maksymiuk (2006 r.), Jerzy Semkow (2008 r.).

STANISŁAW  SKROWACZEWSKI

Urodził się we Lwowie 3 października 1923 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 4 lat. Mając lat 7 skomponował pierwszy utwór symfoniczny, cztery lata później debiutował jako pianista. Po wojnie studiował w Paryżu kompozycję u Nadii Boulanger, tam również uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque. W kraju był związany z Filharmoniami Wrocławską, Śląską (dyrektor artystyczny w latach 1949-53), Krakowską i Narodową. Po wygraniu w 1956 r. Konkursu Dyrygenckiego w Rzymie otrzymał zaproszenie od George'a Szella i zadebiutował w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra (1958 r.). To przyniosło występy z innymi czołowymi orkiestrami w USA oraz powołanie w 1960 r. na stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra) – funkcję tę pełnił przez 19 lat. W latach 1984-91 był I dyrygentem Hallé Orchestra w Manchester. Dyrygował najlepszymi orkiestrami świata (m.in. New York Philharmonic, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, London Symphony, The Philharmonia, Concertgebouw) i w czołowych teatrach operowych (Staatsoper w Wiedniu, Metropolitan Opera). Regularnie koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Azji, Skandynawii i w wiodących ośrodkach europejskich. W Japonii występuje z NHK Symphony w Tokio i z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.

Nagrał szereg płyt (m.in. dla RCA, Philips, CBS, EMI/Angel, Erato, Denon, Mercury, Vox, Muza, Arte Nova i Oehms Classics), z których wiele otrzymało nagrody. Za interpretacje symfonii Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 r. zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą za najlepsze nagranie muzyki symfonicznej przełomu XVIII i XIX wieku. Wraz z Hallé Orchestra utrwalił na płycie I i VI Symfonię Szostakowicza. Otrzymał również wiele nagród w dziedzinie kompozycji.

Obecnie Stanisław Skrowaczewski jest honorowym dyrygentem Minnesota Orchestra  i dyrygentem gościnnym NOSPR oraz Saarländischer Rundfunk Orchestra. W 2007 r. rozpoczął współpracę jako główny dyrygent z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra w Tokio. 3 maja 1999 r. artysta odebrał z rąk Prezydenta RP Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Semkowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 10:58
Jerzy Semkow – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów – otrzymał Diamentową Batutę, prestiżową nagrodę muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 13:21
Diamentowa Batuta trafi w ręce Stanisława Skrowaczewskiego.
rozwiń zwiń