Kultura

Nowa siedziba dla NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 09:52
Już wkrótce Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia będzie miała nową siedzibę. Orkiestra zdobyła na ten cel 122 milionów złotych ze środków unijnych.
Audio
  • O szczegółach projektu opowiada Joanna Wnuk-Nazarowa Dyrektor Naczelna i Programowa NOSPR-u.
  • O szczegółach projektu opowiada Joanna Wnuk-Nazarowa Dyrektor Naczelna i Programowa NOSPR-u.

 

Pieniądze przyznano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, na podstawie projektu złożonego przez Orkiestrę i miasto Katowice. Ponadto 41 milionów dołoży samo miasto. Obiekt zostanie zbudowany najpóźniej do roku 2013 na terenach po kopalni Katowice, w pobliżu słynnego Spodka. Będzie to sala na 1700 miejsc, a dodatkowe 300 miejsc będzie w sali kameralnej.

Powstanie prawdziwie europejskie centrum kultury muzycznej o świetnych warunkach akustycznych - zapewniła Dyrektor Orkiestry Joanna Wnuk-Nazarowa. 

Nową siedzibę Orkiestry zaprojektował znany archiekt Tomasz Konior. Joanna Wnuk-Nazarowa przypomniała, że Narodowa Orkiestra Symfoniczna trzy lata temu wyodrębniła się z Polskiego Radia i jest obecnie instytucją państwową. Jednak publiczne radio corocznie przekazuje orkiestrze w Katowicach 5 milionów 800 tysięcy złotych na zakup licencji programowych. "Te pieniądze pochodzą z abonamentu" - dodała Joanna Wnuk Nazarowa.

Joanna Wnuk-Nazarowa była gościem Tomasza Szachowskiego w Poranku Dwójki, 6 sierpnia 2009.

Na przełomie lipca i sierpnia Polska zdobyła ogółem 490 milionów euro ze środków unijnych, które przeznaczy na inwestycje kulturalne. Unia Europejska przekazała między innymi 207 milionów złotych na Budowę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, i ponad 143 miliony złotych na Budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Filharmonia Dwójki: III Festiwal Prawykonań

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2009 16:58
4 czerwca 2009, godz. 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywanie talentów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 09:28
Przed nami 10 dni odkrywania talentów. W dniach 20-30 sierpnia będzie miał miejsce V Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”. Pierwszy koncert odbędzie się 20 sierpnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice – będzie to wieczór muzyki i poezji polskiej poświęcony pamieci Wojciecha Korfantego. Wystąpią śląscy artyści: Anna Górecka, Benon Mailszewski, Jacek Ropski i Bernard Krawczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sierpień w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:16
Od 7 do 15 sierpnia w Dusznikach będzie miał miejsce już 64. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
rozwiń zwiń