Kultura

Cyrk sztukmistrzów w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 12:48
W Lublinie trwa Carnaval Sztuk-Mistrzów, czyli święto żonglerów, szczudlarzy, linoskoczków i magików.
Audio

Cyrkowe święto zainspirowała twórczość Isaaca Singera. Noblista napisał książkę "Sztukmistrz z Lublina". W piątek (20.08) odbędzie się nocne czytanie tej powieści - będzie to jedyne wydarzenie, podczas którego widzowie i artyści w spokoju spędzą parę chwil.

W ten weekend miasto opanowują bowiem iluzjoniści, linoskoczkowie, baletnice, akrobaci motocyklowi i kuglarze. Wszyscy artyści są przedstawicielami tak zwanego nowego cyrku - nie wykorzystują zwierząt w przedstawieniach, łączą cyrk z teatrem i zamiast w namiocie, wolą występować na ulicach. Tak naprawdę przedstawiciele nowego cyrku nie proponują niczego rewolucyjnego, raczej wracają do kuglarskich źródeł. Taką sztukę cyrkową uprawiali pierwsi cyrkowcy w 18-wiecznej Francji.

Carnaval Sztuk-Mistrzów odbywa się w Lublinie na placu Litewskim i Zamkowym oraz ulicach Starego Miasta. Na Błoniach ustawiony został wielki, cyrkowy namiot. Warto spojrzeć także od czasu do czasu w górę - w ramach akcji Urban Highline śmiałkowie przechadzają się na taśmach rozciągniętych nad uliczkami Starego Miasta.

Audycja Wakacyjny Informator Kulturalny na antenie Jedynki przygotowała reportaż z trwającego od czwartku festiwalu. Wypowiadają się artyści z lubelskiej grupy kuglarskiej "Sztukmistrze".

 

 

 

Do Lublina przyjechały trupy cyrkowe z całej Europy. Kilkakrotnie wystąpi Cirque Baroque, francuska grupa znana z żywiołowych występów i oryginalnej oprawy muzycznej. Działają od dwudziestu lat.

 

 

W Lubline wystąpi m.in. klaun Mr Toons. Duński kuglarz na scenie zawsze pojawia się z olbrzymim balonem, żongluje i wykonuje motocyklowe akrobacje.
Dzieci, oprócz obserwowania wyczynów Mr Toons'a, mogą same nauczyć się niejednej sztuczki w Klanzowym miasteczku zabaw niezwykłych. Odbędą się tam zajęcia sprawnościowe, kuglarskie i akrobatyczne.

Carnaval Sztuk-Mistrzów potrwa do niedzieli wieczorem, program i transmisje niektórych przedstawień online na stronie www.sztukmistrze.eu

usc (na podst. Wakacyjny Informator Kulturalny, Jedynka)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Największy na świecie namiot cyrkowy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2009 18:08
W Bordeaux we Francji stanął największy na świecie namiot cyrkowy. Może się w nim pomieścić półtora tysiąca widzów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyrkowa "zimna wojna"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2007 06:07
Amerykański cyrk okazuje się ważniejszy od rosyjskiego - świadczą o tym wydarzenia, jakie rozegrały się we włoskiej Weronie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy kosmiczny cyrkowiec

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 11:39
Twórca słynnego Cirque du Soleil wyruszył na ISS by mówić o deficytach wody pitnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aligator na ulicach miasta. Uciekł z cyrku

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2010 15:12
Początkowo policja nie chciała uwierzyć, że po miasteczku Gross-Rohrheim spaceruje nocą aligator - poinformowały w piątek władze w Hesji, niemieckim kraju związkowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mimowie przybyli nad Sekwanę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 12:36
Sierpień jest we Francji miesiącem festiwali reprezentujących niemal wszystkie dziedziny sztuki i przyciągających tysiące widzów.
rozwiń zwiń