Kultura

Tydzień z Hłaską

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 15:46
Marek Hłasko, jeden z najbardziej niepokornych twórców lat Polski Ludowej, w tym roku skończyłby 75 lat.

Marek Hłasko, jeden z najbardziej niepokornych twórców lat Polski Ludowej, w tym roku skończyłby 75 lat. 14 czerwca będziemy jednak wspominali 40 rocznicę jego tajemniczej śmierci. Z tej okazji stowarzyszenie MłodaRP zorganizowało "Tydzień z Hłaską".  Głównym punktem programu ma być odsłonięcie nowego nagrobka pisarza na warszawskich Powązkach.

 

 

Nazywano go polskim Jamesem Deanem. Porównywano do Witolda Gombrowicza czy Edwarda Stachury. Agnieszka Osiecka, która znała go bardzo dobrze, w "Rozmowach w tańcu" napisała, że raz odgrywał kowboja, raz starca pochylonego nad grobem, raz typa spod ciemnej gwiazdy, raz znowu brutalnego "maczo". Henryk Grynberg nazywał Hłaskę  przywódcą, który jak  mówił "idziemy", to trzeba było iść, jak chciał wracać, należało wracać, jak miał ochotę usiąść, trzeba było siadać. Ten niespokojny duch ujawniał się już od najmłodszych lat. Jako 15- latek Hłasko został wyrzucony z warszawskiego Liceum Techniczno-Teatralnego za m.in. wywieranie demoralizującego wpływu na kolegów. Rok później zaczął pracować jako kierowca ciężarówki, co oczywiscie nie dawało mu dużej satysfakcji.  Szansę na wyrwanie się z przygnębiającej go rzeczywistości  dostrzegł w pisaniu. W 1951 roku  napisał swoje pierwsze opowiadanie „Baza Sokołowska” (tekst stanowił rozwinięcie i połączenie kilku wcześniejszych opowiadań, które pisał do szuflady). Dzięki nietypowemu stylowi twórczości szybko stał się jedną z najjaśniej błyszczących gwiazd polskiej kultury. Zostało to  przypieczętowane licznymi nagrodami. W 1956 ukazała się ukazała się jego pierwsza książka – zbiór opowiadań zatytułowany „Pierwszy krok w chmurach”. W 1957 roku powstają aż trzy filmy według twórczości Hłaski – „Ósmy dzieo tygodnia” w reżyserii Aleksandra Forda, „Pętla” autorstwa Wojciecha JerzegoHasa i „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego.

Kiedy w 1958 roku zdecydował się wyjechać z Polski, już nigdy do niej nie wrócił. Przebywał w Paryżu, Tel-Awiwie,Londynie, Wiedniu, Berlinie Zachodnim, Zurychu, a także w USA. W nocy z 13 na 14 czerwca 1969 zmarł w niemieckim Wiesbaden. Oficjalnie stwierdzoną przyczyną śmierci było przedawkowanie środków nasennych połączone z alkoholem. 20 czerwca na Cmentarzu Południowym w Wiesbaden, odbył się uroczysty pogrzeb Marka Hłaski. Po kilku latach jego zwłoki przeniesiono do Polski i 18 listopada 1975roku spoczęły one na warszawskich Powązkach. Po śmierci matki – Marii Hłasko w 1987roku – grób został zaniedbany. W 2008 roku Stowarzyszenie MłodaRP ufundowało nową ławkę, która stanęła przy nagrobku. W 2009 roku, w 40. rocznicę śmierci Janusz Dorosiewicz i Stowarzyszenie MłodaRP odsłonią nowy nagrobek pisarza.

"Tydzień z Hłaską" potrwa od 8- 14 czerwca. W programie m.in.:

8 czerwca (poniedziałek)W ramach akcji „Kartki z Hłaski” od 8-18  na wybranych ulicach Warszawy wolontariusze będą rozdawać przechodniom fiszki z fragmentami dzieł Marka Hłaski. „Może w ten sposób uda się nam zachęcić kogoś do sięgnięcia po całą książkę”- zapowiadają  organizatorzy.
9 czerwca (wtorek) O godzinie 14 w Domu Aukcyjnym Rempex(ul. Krakowskie Przedmieście 4/6) będzie miało miejsce otwarcie wystawy  „Legenda życia i twórczości Hłaski”. Obok zdjęć, książek i muzyki wyświetlane zostaną filmy dokumentalne i fabularne o bohaterze wystawy.
10 czerwca(środa)W warszawskim Kinie Alchemia (Jezuicka 4) zostanie zaprezentowany film
dokumentalny o Marku Hłasce zrealizowany przez ekipę MłodejRP podczas akcji „Teraz   Hłasko”.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  12 czerwca (piątek) – spacer po Warszawie śladami Hłaski.
14 czerwca (niedziela) uroczystość odsłonięcia nowego nagrobka Marka Hłaski na Powązkach.


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Edward Stachura

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2007 18:00
Edward Stachura - jeden z polskich "poetów wyklętych" miałby dzisiaj (choć trudno w to uwierzyć) 70 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hłasko w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 10:55
Pałac Larischa w Krakowie będzie miejscem kolejnego wydarzenia z cyklu „Teraz Hłasko”. 14 kwietnia o 14 zostanie otwarta wystawa „Hłasko na Brackiej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwartki poetyckie: Edward Stachura w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 15:46
23 lipca 2009, godz. 22:20
rozwiń zwiń