Kultura

Hłasko w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 10:55
Pałac Larischa w Krakowie będzie miejscem kolejnego wydarzenia z cyklu „Teraz Hłasko”. 14 kwietnia o 14 zostanie otwarta wystawa „Hłasko na Brackiej”.

Organizacji akcji „Teraz Hłasko” podjęło się Stowarzyszenie Młoda RP. W realizacji wystawy „Hłasko na Brackiej” pomagał Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wystawa zaprezentuje osiem prac młodych twórców. Każda z fotografii będzie prezentowana wraz z cytatem z twórczości Marka Hłaski. Prace młodych fotografików wraz z sentencjami stworzą całość kompozycji.

To już trzecia z kolei wystawa prezentowana w ramach akcji „Teraz Hłasko”. Pierwsza prezentowana była w sierpniu 2008 roku na stacjach warszawskiego metra, a druga w październiku i listopadzie ubiegłego roku we wrocławskiej Mediatece.

Akcja „Teraz Hłasko” ma na celu promocję twórczości Marka Hłaski, zwiększenie zainteresowania czytelników utworami pisarza, a także zainspirowanie nimi młodych ludzi. Jednak Stowarzyszenie stawia sobie jeszcze jeden, dodatkowy cel – aktywizację młodych ludzi, rozwój świadomości kulturowej i promocje kultury. Wystawy są hołdem dla Marka Hłaski, a także mają być inspiracją dla młodego pokolenia.

Organizatorzy wybrali postać Marka Hłaski z kilku powodów, m.in. za niepowtarzalny styl, bliski czytelnikowi; za przekazywanie banalnych prawd w niebanalny sposób; za wielość interpretacji, na które pozwala czytelnikowi autor; za przybliżanie rzeczywistości powojennej, czasów wczesnego PRL-u.

Czas akcji zbiega się z dwiema rocznicami związanymi z biografią pisarza. 14 czerwca będziemy obchodzili 40. rocznicę śmierci Marka Hłaski, a 14 stycznia minęła 75. rocznica urodzin autora „Ósmego dnia tygodnia”. Warto zaznaczyć, że cała akcja została rozpoczęta już niemal rok temu w 39. rocznicę śmierci pisarza. Organizatorzy już wtedy rozpoczęli cykl wydarzeń „Teraz Hłasko”. 14 czerwca 2009 będzie zakończeniem akcji, ale też dniem prezentującym roczne osiągnięcia Stowarzyszenia Młoda RP.

W czerwcu zeszłego roku w ramach akcji została ufundowana nowa ławka przy grobie Marka Hłaski na warszawskich Powązkach, można na niej przysiąść odwiedzając grub pisarza. Prochy Marka Hłaski zostały sprowadzone do Polski z Niemiec w 1975 roku. Opieki nad grobem pisarza podjął się Jan Himilsbach, który wtedy pracował na Powązkach jako kamieniarz i własnoręcznie wykuł zasugerowany przez matkę artysty napisy na płycie nagrobnej Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni.

„Hłasko na Brackiej” Pałac Larischa, ul. Bracka 12. Wystawa będzie prezentowana przez miesiąc. Wstęp na wystawę jest wolny.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Warszawscy indywidualiści

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2008 06:05
Niebieska fotografia a na niej mężczyzna zanurzony po uszy w wodzie, zdający się krzyczeć: pomocy. To autoportret Krzysztofa Gierałtowskiego a wspomniana fotografia stanowi zaproszenie na otwartą właśnie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wystawę prac znanego fotografa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień z Hłaską

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 15:46
Marek Hłasko, jeden z najbardziej niepokornych twórców lat Polski Ludowej, w tym roku skończyłby 75 lat.
rozwiń zwiń