Kultura

"Good night, Dżerzi" to wynik wielkiej mistyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 08:00
- Zarzucano mu, że nie pisze sam swoich książek, że uatrakcyjnia swoją biografię różnymi odcieniami zła, bo ono się dobrze sprzedaje – opowiadał w Jedynce o bohaterze swojej książki - Jerzym Kosińskim, autor Janusz Głowacki.
Audio

- To nie jest książka wyłącznie o Jerzym Kosińskim, to jest też opowieść o mnie. On jest tylko pretekstem, żeby przedstawić świat, w którym nowojorskie sekskluby chodzą pod rękę z Holokaustem, a groteska z tragedią. To jest historia o tym, jak piszę scenariusz na zamówienie niemieckiego producenta o Kosińskim – powiedział Janusz Głowacki o swoim najnowszym dziele "Good night, Dżerzi".

W rozmowie z Magdą Mikołajczuk powiedział, że "średnio" ceni jego pisarstwo, że podobał mu się "Malowany ptak", ale każda kolejna książka coraz mniej.

Zauważył, że w jego powieści pisarz ten jest fascynującą postacią, chociaż, jego zdaniem, najbardziej interesującym bohaterem jest Masza.

- Ta dziewczyna wyszła z moskiewskiego piekła, myślała, że się uratowała, a tu trafiła do piekła nowojorskiego. Dżerzi, czyli Jerzy, jest jej przewodnikiem, Wergiliuszem, który prowadzi ją w najrozmaitsze kręgi podziemnego Nowego Jorku. A jest to fascynujące miasto, które mnie też uwiodło – podkreślił w "Moich książkach".

Autor "Good night Dżerzi" powiedział, że jest to historia największej kariery polskiego pisarza w Ameryce. Jego zdaniem kiedy Kosiński zalazł się na szczycie, nagle zaczął się wokół niego "robić skandal".

- Zarzucano mu, że nie pisze sam swoich książek, że nie zna angielskiego na tyle, żeby w tym języku pisać, że używa ghost writerów, że kłamie w swoich historiach, że uatrakcyjnia swoją biografię różnymi odcieniami zła, bo ono się dobrze sprzedaje. Dopadli go, a on tego nie przetrzymał – podkreślił Janusz Głowacki.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij "Good night, Dżerzi" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Polski reportaż

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2009 09:11
W Nowym Jorku rozpoczynają się dziś spotkania poświęcone polskiemu reportażowi literackiemu. Organizowana przez Instytut Kultury Polskiej seria dyskusji inspirowana jest twórczością Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wbrew woli Nabokova

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 12:21
"The Original of Laura” niedokończona powieść Vladimira Nabokova trafi w najbliższych dniach do druku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z głowy o Dżerzim

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2010 14:00
Janusz Głowacki opowiadał w Dwójce o Nowym Jorku i o Jerzym Kosińskim, pisarzu, który sprzedał w Stanach miliony książek i popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z głowy o Dżerzim

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 11:20
Janusz Głowacki opowiadał w Dwójce o Nowym Jorku i o Jerzym Kosińskim, pisarzu, który sprzedał w Stanach miliony książek i popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń