Kultura

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 00:45
Krytyczny Gerling-Grudziński, Miłosz widzący przez ocean Rosję, czyściec Grochowiaka. Na rozmowy o literackich nowościach zapraszamy dziś o 18.00.

W literackim "Sezonie na Dwójkę":

/

Rozmowa z Martą Herling – córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego –  z okazji publikacji drugiego tomu wydania krytycznego "Dzieł zebranych" pisarza. W ukazującej się w tych dniach pierwszej części tego tomu znaleźć możemy recenzje, szkice, rozprawy literackie z lat 1947-1956.

Książka zawiera rozproszone artykuły opublikowane przez pisarza podczas pobytu w Anglii, głównie w tygodniku "Wiadomości" oraz w miesięczniku "Kultura", a także innych pismach, np. "Lwów i Wilno". Gustaw Herling-Grudziński pisze krytycznie m.in. o "Kwiatach polskich" Tuwima, "Murach Jerycha" Brezy i "Matce Joannie od Aniołów" Iwaszkiewicza, rozplątuje gordyjskie "Węzły życia" Nałkowskiej, prowadzi rozważania na temat twórczości Orwella, Conrada i Miłosza, komentuje bieżące wydarzenia i sytuację polityczną w kraju oraz na emigracji.

/

Rozmowa z Barbarą Toruńczyk – redaktor naczelną "Zeszytów Literackich", autorką opracowania tomu szkiców Czesława Miłosza "Rosja. Widzenia transoceaniczne".

"Rosja" jest zbiorem szkiców będących kontynuacją "Zniewolonego umysłu" w szerszej perspektywie czasu i obszaru geograficznego. Miłosz pisze o specyfice "rosyjskości", przejawiającej się w myśli religijnej, filozofii, literaturze, w dziele tworzenia ładu społecznego i politycznego, i o niebezpieczeństwie odrzucenia wolności indywidualnej. Jego bohaterami kieruje lęk o Rosję, chęć uchronienia jej przed chorobami ducha i umysłu cywilizacji nowoczesnej.

/

Gościć będziemy także Annę Romaniuk, która zebrała i opracowała wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku składające się na książkę "Dusza czyśćcowa".

Książka ta próbuje przybliżyć postać wybitnego polskiego poety, który – pomimo uznanej przez historyków literatury wartości jego dzieła – przebywa nadal w "literackim czyśćcu".

Wśród autorów zamieszczonych tu wspomnień znajdują się przyjaciele-pisarze, postaci reprezentujące środowisko artystyczne lat 60. i 70. oraz osoby związane z Grochowiakiem więzami rodzinnymi i emocjonalnymi. Wymieńmy kilka nazwisk: Roman Śliwonik, Ernest Bryll, Jerzy Krzysztoń, Marek Nowakowski, Erazm Ciołek, Anna Grochowiak, Andrzej Gronczewski.

Prezentowany tom przynosi zarówno złożony wielobarwny portret Stanisława Grochowiaka, jak i portret zbiorowy pokolenia twórców debiutujących około 1956 roku.

Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

8 grudnia (środa), godz. 18:00

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Literatura jako miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 07:00
W "Sezonie" literackim: "Nauczyciele i przyjaciele" prof. Andrzeja Mencwela, "Rozmowy" z Thomasem Bernhardem i "Rzecz o Kornelu Filipowiczu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 14:40
Wojciech Tochman opowiadał w Drugim Programie o rysowaniu śmierci, a Marcin Sendecki o zamiłowaniu poetów do czarnych kryminałów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barwne opowieści z mrocznych czasów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 10:00
Wojenna anty-sielanka Wojciecha Albińskiego, walijska saga Bruce's Chatwina oraz "Dzienniki" Jana Józefa Lipskiego.
rozwiń zwiń