X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Od przyjemności jedzenia do rozkoszy wigilijnego stołu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 15:00
Na pytania dotyczące miejsca kuchni w kulturze narodowej odpowiadają Hanna Szymanderska i Agnieszka Kręglicka.
Audio

Rozkosze stołu są doznaniem przemyślanym, zależnym od miejsca, rzeczy i osób towarzyszących posiłkowi. Przyjemność jedzenia jest nam wspólna ze zwierzętami, zakłada jedynie istnienie głodu oraz tego co może go zaspokoić. Rozkosze stołu znają jedynie ludzie, tu trzeba wpierw pomyśleć o przygotowaniu posiłku, wyborze miejsca i biesiadników. Przyjemność jedzenia wymaga obecności jeśli nie głodu to przynajmniej apetytu, rozkosze stołu  najczęściej są niezależne od jednego i drugiego

(Anthelme Brillat-Savarin "Fizjologia smaku")

Te słowa stały się mottem rozmów w warszawskiej kawiarni "Opasły Tom", o Świętach Bożego Narodzenia w kuchni i literaturze kulinarnej. Co było symbolem Bożego Narodzenia wczoraj i dziś? Jak zmieniły się wigilijne przepisy oraz obyczaje? I czy wyraźna w ostatnich latach tęsknota za dawnymi świątecznymi rytuałami jest tylko przejściową modą? Na pytania dotyczące miejsca kuchni w kulturze narodowej próbowały odpowiedzieć autorki książek kulinarnych Hanna Szymanderska i Agnieszka Kręglicka w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.

Nasi goście byli raczej zgodni co do tego, że coraz powszechniejszy zwrot ku tradycji ma szansę utrzymać się jako długotrwała tendencja. To odpowiedź na pośpiech współczesnego życia i bylejakość okazyjnego jedzenia. Dziś coraz częściej sięga się po potrawy kojarzone niegdyś z biedą, takie jak soczewica czy kasza jaglana. Nasze kulinarne wyobrażenie stały się mniej stereotypowe - dlatego jesteśmy w stanie docenić nie tylko zdrowotne walory tych prostych regionalnych potraw, ale też ich smak.

Aby wysłuchać całej audcyji Jerzego Kisielewskiego, kliknij ikonę dźwięku "Od przyjemności jedzenia do rozkoszy stołu", w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Mrowisko, salamokas - łakocie na świątecznym stole

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 14:28
Mrowisko i sękacz to najbardziej popularne przysmaki świąteczne, które trafiają na stoły mieszkańców pogranicza polsko-litewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozaika z polskich kolęd

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 16:56
Zespół Mosaic zmierza do Betlejem z tradycyjnymi polskimi kolędami, dawnymi pastorałkami, ale także z kolędami współczesnymi. Utwory te znalazły się na płycie wydanej przez Polskie Radio "Mosaic - ...a my do Betlejem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta po francusku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 00:01
W Prowansji święta obchodzone są zupełnie inaczej niż w innych częściach Francji. Podczas wieczerzy wigilijnej na stół podaje się ryby w truflach lub dzika w oliwkach i czerwonym winie znad Rodanu.
rozwiń zwiń