Kultura

Od przyjemności jedzenia do rozkoszy wigilijnego stołu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 15:00
Na pytania dotyczące miejsca kuchni w kulturze narodowej odpowiadają Hanna Szymanderska i Agnieszka Kręglicka.
Audio

Rozkosze stołu są doznaniem przemyślanym, zależnym od miejsca, rzeczy i osób towarzyszących posiłkowi. Przyjemność jedzenia jest nam wspólna ze zwierzętami, zakłada jedynie istnienie głodu oraz tego co może go zaspokoić. Rozkosze stołu znają jedynie ludzie, tu trzeba wpierw pomyśleć o przygotowaniu posiłku, wyborze miejsca i biesiadników. Przyjemność jedzenia wymaga obecności jeśli nie głodu to przynajmniej apetytu, rozkosze stołu  najczęściej są niezależne od jednego i drugiego

(Anthelme Brillat-Savarin "Fizjologia smaku")

Te słowa stały się mottem rozmów w warszawskiej kawiarni "Opasły Tom", o Świętach Bożego Narodzenia w kuchni i literaturze kulinarnej. Co było symbolem Bożego Narodzenia wczoraj i dziś? Jak zmieniły się wigilijne przepisy oraz obyczaje? I czy wyraźna w ostatnich latach tęsknota za dawnymi świątecznymi rytuałami jest tylko przejściową modą? Na pytania dotyczące miejsca kuchni w kulturze narodowej próbowały odpowiedzieć autorki książek kulinarnych Hanna Szymanderska i Agnieszka Kręglicka w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.

Nasi goście byli raczej zgodni co do tego, że coraz powszechniejszy zwrot ku tradycji ma szansę utrzymać się jako długotrwała tendencja. To odpowiedź na pośpiech współczesnego życia i bylejakość okazyjnego jedzenia. Dziś coraz częściej sięga się po potrawy kojarzone niegdyś z biedą, takie jak soczewica czy kasza jaglana. Nasze kulinarne wyobrażenie stały się mniej stereotypowe - dlatego jesteśmy w stanie docenić nie tylko zdrowotne walory tych prostych regionalnych potraw, ale też ich smak.

Aby wysłuchać całej audcyji Jerzego Kisielewskiego, kliknij ikonę dźwięku "Od przyjemności jedzenia do rozkoszy stołu", w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Mrowisko, salamokas - łakocie na świątecznym stole

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 14:28
Mrowisko i sękacz to najbardziej popularne przysmaki świąteczne, które trafiają na stoły mieszkańców pogranicza polsko-litewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mozaika z polskich kolęd

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 16:56
Zespół Mosaic zmierza do Betlejem z tradycyjnymi polskimi kolędami, dawnymi pastorałkami, ale także z kolędami współczesnymi. Utwory te znalazły się na płycie wydanej przez Polskie Radio "Mosaic - ...a my do Betlejem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta po francusku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 00:01
W Prowansji święta obchodzone są zupełnie inaczej niż w innych częściach Francji. Podczas wieczerzy wigilijnej na stół podaje się ryby w truflach lub dzika w oliwkach i czerwonym winie znad Rodanu.
rozwiń zwiń