Kultura

Jak Karel Čapek poznawał Europę

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 08:00
Zdaniem czeskiego pisarza w Rzymie najpiękniejsze nie są popularne zabytki miasta, lecz czerwone krużganki przy Bazylice św. Wawrzyńca za Murami, gdzie dobrze jest przebywać, kiedy dusza podróżnika jest smutna i zamyślona.
Audio
  • O "Listach z podróży" rozmawiają - Dorota Gacek i Leszek Engelking

Na polskim rynku ukazał się właśnie pierwszy przekład książki słynnego czeskiego pisarza i wizjonera Karela Čapeka. W latach dwudziestych i trzydziestych Čapek odbył pięć wojaży, podczas których odkrywał bogactwo europejskiej kultury.

 

/

W Rzymie zachwyciły go czerwone krużganki przy Bazylice św.Wawrzyńca za Murami, w Wielkiej Brytanii stare drzewa. Holandię odebrał jako przyjemny, malowniczy kraj. Skandynawia zadziwiła go ufnością ludzi i rozległymi pustkowiami, a w  Hiszpanii dostojne  kobiety w mantylach. Zdaniem poety i krytyka literackiego Leszka Engelkinga, który był gościem Doroty Gacek w "Sezonie na Dwójkę", Čapek to wyjątkowy obserwator i podróżnik. Ważniejsi od dzieł architektury są dla niego ludzie. To poprzez nich stara się  zrozumieć istotę  odwiedzanego przez siebie kraju.

- W jego książkach jest dużo wiary w świat i człowieka. Jego styl pisarski przyciąga czytelników, a humor sprawie, że często się śmiejemy – dodaje Leszek Engelking. 

Aby dowiedzieć się więcej na temat książki, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Multimedialny Noblista i jego świat (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:35
W Krakowie rozpoczął się 2. Festiwal im. Czesława Miłosza – zapraszamy na relację z pierwszego dnia Festiwalu.
rozwiń zwiń