Kultura

Najsłynniejszy detektyw świata obchodzi 125. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 11:43
W 1887 roku ukazała się pierwsza powieść Arthura Conan Doyle'a o przygodach detektywa-skrzypka Sherlocka Holmesa pod tytułem "Studium w szkarłacie".
Sherlock Holmes i doktor Watson
Sherlock Holmes i doktor WatsonFoto: Sidney Paget (1860-1908)/Wikimedia Commons/CC

Powieść okazała się pierwszą z cyklu jednej z najpopularniejszych, 56-odcinkowych sag w historii literatury. 27-letni Conan Doyle napisał "Studium w szkarłacie" w zaledwie trzy tygodnie. Dostał za nią 25 funtów.
Holmes był genialnym detektywem, wykorzystującym do rozwiązywania tajemnic zbrodni nie tylko zdobycze nauki, ale również wiedzę marynistyczną, znajomość psychologii, chemii, balistyki, matematyki oraz rozległe wiadomości z zakresu religioznawstwa i kulturoznawstwa. Ponad wszystko cenił jednak dedukcję, jako metodę pracy. Doyle stworzył postać barwną: poza uprawianiem zawodu detektywa, Holmes był z zamiłowania skrzypkiem i bokserem. Był również uzależniony od tytoniu, kokainy i morfiny.
Pierwowzorem Holmesa był dr Joseph Bell, z którym Conan Doyle pracował w Edynburgu. Podobnie jak detektyw, Bell miał zwyczaj wysnuwać daleko idące wnioski z błahych, pozornie, przesłanek. W korespondencji między pisarzem a Bellem, lekarz upierał się: "Sam pan jest Holmesem i doskonale pan o tym wie".
Opowieść rozpoczyna się w 1881 roku od spotkania głównych bohaterów. Holmes poznaje weterana wojennego, który powrócił właśnie do Anglii, doktora Watsona. To właśnie do niego będzie się zwracał słynnym: "To elementarne, drogi Watsonie".
Obaj panowie szukają mieszkania. Decydują się zamieszkać razem, przy 221B Baker Street w Londynie. Niedługo później Holmes otrzymuje list ze Scotland Yardu, proszący o pomoc detektywa-amatora przy rozwiązywaniu tajemnicy morderstwa.
"Studium w szkarłacie" opublikowano w magazynie "Beeton's Christmas Annual" w listopadzie 1887 roku. Do dziś przetrwało tylko 11 egzemplarzy pisma, każdy o ogromnej wartości kolekcjonerskiej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sherlock Holmes to profesor Bell

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 23:54
Słynny detektyw miał swój pierwowzór. Właśnie obchodzimy setną rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ty też możesz stać się mordercą...

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 08:00
- Musimy zdać sobie sprawę, że jesteśmy zdolni do zabijania. W odpowiednich warunkach każdy z nas może to zrobić - podkreśla profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego WPiA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Watson była kobietą…

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 15:05
… a Sherlock Holmes alkoholikiem. Tak przynajmniej wynika z amerykańskiego serialu "Elementary", którego pierwszy odcinek przyciągnął przed telewizory 15 milionów widzów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiertelna Agatha Christie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 06:00
- Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów - mówiła autorka w listopadzie 1962 roku w wywiadzie dla radia BBC.
rozwiń zwiń