Kultura

Licytacja dzieł Baudelaire'a

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 09:16
Zespół specjalistów z Uniwersytetu Łódzkiego przygotował obowiązkową lekturę dla miłośników X muzy. "Kino bez tajemnic" to rzetelne, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy o kinie.

 

Oprócz podpisanego przez autora egzemplarza „Kwiatów zła", na licytacji archiwów Baudelaire'a,  sprzedano 180 cennych dokumentów. Wśród nich znajduje się list Baudelaire'a z roku 1845, adresowany do jego doradcy prawnego. W piśmie tym poeta pisze o swoim zamiarze popełnienia samobójstwa. Według organizatorów licytacji, te dwa najcenniejsze dokumenty - egzemplarz „Kwiatów zła" i list zapowiadający próbę popełnienia samobójstwa - zostały kupione przez francuskich nabywców, dzięki czemu nie zostaną wywiezione z Francji.

Łączna wartość dokonanych w ciągu jednego wieczoru transakcji wynosi ponad 4 miliony euro. Sprzedaż dotyczyła zestawu dokumentów, które poeta posiadał w chwili swojej śmierci w roku 1867. Od ponad 140 lat należały one do rodziny doradcy prawnego Baudelaire'a.

(mz na podst. relacji Tomasza Siemieńskiego)

 

 

Zobacz więcej na temat: Francja
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Włoska literatura zagości w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 14:03
Zbiory dwóch włoskich państwowych bibliotek będą dostępne w Internecie. Rząd w Rzymie podpisał umowę z Google.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska literatura na płycie CD

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:13
W Szwecji powstała i jest kolportowana wśród polonijnej młodzieży płyta zawierająca kanon literatury polskiej. Twórcami tej elektronicznej biblioteki są członkowie Towarzystwa Literackiego Ligatur wchodzącego w skład Kongresu Polaków w Szwecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakładka literacka - "Literatura samonegacji"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 12:52
29 listopada 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń