Nauka

Włoska literatura zagości w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 14:03
Zbiory dwóch włoskich państwowych bibliotek będą dostępne w Internecie. Rząd w Rzymie podpisał umowę z Google.

Zbiór książek z dwóch włoskich państwowych bibliotek - w tym rzadkie egzemplarze - znajdzie się w Internecie. Włoski rząd podpisał w tej sprawie porozumienie z gigantem Google.

Kilkaset tysięcy, a może nawet milion pozycji będzie zeskanowanych i umieszczonych w serwisie Google Książki. Dostęp do nich będzie darmowy. Szczególnie cenne będą książki najstarsze - autorstwa Dantego, Makiawellego i Gaileusza. Włoski rząd jest zadowolony, bo, jak sugeruje ministerstwo dziedzictwa narodowego, ostatnio zmniejszono fundusze na konserwację zbiorów w Rzymie i Florencji.

Google będzie mógł skanować książki bez żadnych problemów, bo kwestia praw autorskich nie dotyczy dzieł wydanych przed 1868 rokiem. Wcześniejsze próby Google'a skanowania i publikowania milionów współczesnych książek zakończyły się niepowodzeniem; przeciwko takim planom zaprotestowali bowiem liczni wydawcy i autorzy. Trwa proces sądowy w USA; rząd Francji zamierza natomiast uruchomić własną cyfrową bibliotekę narodową.

Czytaj także

Surfowanie bez językowych barier? Teraz to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 11:04
Nie znasz obcych języków? W Internecie nie będzie miało to znaczenia. Niebawem światło dzienne ujrzy nowe wydanie przeglądarki internetowej Google Chrome. Program zostanie wyposażony w narzędzie, które przetłumaczy każdą stronę internetową na język którym się posługujesz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Chrome OS – przeglądarka 2.0

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 07:30
Nowy, internetowy system operacyjny jest już dostępny w wersjach testowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google pomoże polskim firmom w założeniu witryn

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 15:34
Program "Rewolucja internetowa" adresowany jest do tych polskich przedsiębiorstw, które wcale nie korzystają z internetu albo używają go mało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nexus One - supertelefon od Google

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 09:52
Google z wielką determinacją rusza na podbój mobilnego internetu.
rozwiń zwiń