Kultura

Wciąż chętnie czytamy Marqueza?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 14:45
Chociaż nie obserwujemy już takiej mody na czytanie powieści Gabriela Garcii Marqueza, to jednak jego literatura wciąż porusza kolejne pokolenia czytelników.
Audio

- Mogę znaleźć dziesięć tysięcy powodów do sięgnięcia po książki kolumbijskiego noblisty – zapewnia tłumacz Carlos Casas Marrodan.  - Bardzo ciekawe opowieści, interesujące postacie, niezwykły język, odwołujący się do tradycji literatury mówionej, gawędziarskiej, a przy tym hiszpańskiego baroku – to zdaniem gościa "Moich Książek" siła jego twórczości.

- Jest to literatura mądra, która może dotrzeć do bardzo różnego czytelnika – podkreśla Marrodan. Wciąż, gdy mówimy o literaturze latynoamerykańskiej, pisarz ten przychodzi nam od razu na myśl. Co więcej, "Sto lat samotności" stało się inspiracją do powstania wielu książek napełnionych duchem epickim na tym obszarze kulturowym. Zdaniem tłumacza pisarz ten odkrył, że każdy z nas ma jakąś historię do opowiedzenia i że przez losy jednostkowe, rodzinne, możemy w jakiejś mierze zaobserwować dzieje całych narodów.

W dalszej części programu Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki", przewiduje jakie konsekwencje dla sprzedaży książek będzie miało przyszłoroczne wprowadzenie VAT-u. Zastanawia się też nad tym, jakie pozycje warto wziąć na bezludną wyspę.

W audycji usłyszymy też rozmowę z Błażejem Dzikowskim, autorem "Strażnika parku" i ojcem Gabrielem Bartoszewskim, który opowiada o książce „"Ojciec Pio - święty czy oszust?" Saverio Gaeta i Andrei Tornielliego. 

Audycja Ewy Haine

(pp)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Włoska literatura zagości w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 14:03
Zbiory dwóch włoskich państwowych bibliotek będą dostępne w Internecie. Rząd w Rzymie podpisał umowę z Google.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy istnieje literatura śródziemnomorska?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 14:12
Rozmowa o tym, co łączy literatów Południa Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks, czyli prawdziwa literatura

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 10:51
Sylwia Chutnik w rozmowie z Katarzyną Nowak mówi o zajmującym komiksie Alison Bechdel "Fun Home".
rozwiń zwiń