Kultura

Orkiestra Bojczewa - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 10:58
Po niedawnej premierze „Pułkownika - Ptaka” Christo Bojczewa Tomasz Mędrzak ponownie sięgnął po tekst bałkańskiego pisarza. Tym razem na deski warszawskiego Teatru Ochoty, przeniósł „Orkiestrę Titanic”. Tragikomiczną opowieść o ludziach nieprzystających do współczesnego świata. Premiera spektaklu już za nami. Na naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia.

Dla mnie Bojczew to geniusz. Podejmuje w swoich tekstach tematy, które są mi bardzo bliskie. Zawsze szukam w utworze jakiegoś głębszego przesłania. Nawet jeśli ludzie będą śmiali się przez całe przedstawienie do rozpuku, to i tak z przedstawienia wyjdą z jakimś głębszym przesłaniem. To wszystko jest u Bojczewa - mówi Tomasz Mędrzak, reżyser spektaklu.

Jest ich czworo. Meto- muzyk i filozof z wykształcenia, Dako- opiekun zwierząt, Prodan- były kolejarz oraz młoda dziewczyna Ljubka. Łączy ich jedno- zagubienie, nieprzystosowanie do otaczającej rzeczywistości. Mieszkają na opuszczonej stacji kolejowej. Czują się wykluczeni, nieprzystosowani do społeczeństwa, nieszczęśliwi. Smutki topią w alkoholu. Wierzą jednak, że nastaną także dla nich lepsze dni, dlatego wytrwale czekają na pociąg, który zabierze ich tam, dokąd jadą inni, w jakieś miejsce, gdzie jak wierzą mogliby odnaleźć szczęście. Jest tylko jeden problem, na stacji nie zatrzymuje się żaden pociąg. Wszystko się zmienia, kiedy z przejeżdżającego pociągu zostaje wyrzucona skrzynia, a z niej wyłania się tajemniczy osobnik, to Iluzjonista Harry, który specjalnie dla nich obiecuje zatrzymać pociąg i zabrać ich do krainy szczęścia. Bohaterowie Bojczewa wsiadają do wymarzonego pociągu. Czy warto było? Jak to u Bojczewa bywa, puenta jest zaskakująca. Twórcy spektaklu zapowiadają go jako bułgarską "Antygonę w Nowym Jorku". Tyle że akcja, zamiast w amerykańskiej metropolii, toczy się na zapyziałej stacyjce. Będzie zaskakujące i filozoficzne przesłanie.

Ten tekst jest bardzo metaforyczny. Wszyscy marzymy o lepszym świecie i wydaje się nam, że jak wstąpimy do jakiejś np. wspólnoty, to się coś wydarzy. Należy pamiętać, że samo nic się nie wydarzy. Przy pracy nad tym spektaklem usłyszałem takie pobrzękiwania „Czekając na Godota”  Becetta. W tym utworze też jest oczekiwanie na coś, co ma nadejść nie nadchodzi, co się ma spełnić i nie spełnia się. A w wypadku „Orkiestry Titanic” wręcz się rozwala- wyjaśnia Cezary Morawski.

 

Premiera spektaklu odbyła się 14 listopada. Na tym spektaklu miał pojawić się autor tekstu. Niestety, w wyniku niespodziewanej informacji, na temat likwidacji sceny przy ul.Reja dyrektor teatru Tomasz Mędrzak, zrezygnował z zaproszenia Christo Bojczewa. A szkoda, bo po premierze „Pułkownika - Ptaka”  (to przedstawienie Bojczew widział) przyznał, że inscenizacja w warszawskim Teatrze Ochoty jest ze wszystkich czterdziestu, jakie oglądał na całym świecie, najbliższa jego wyobrażeniu o przesłaniu i sensie tego utworu.

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów Ludviga van Beethovena. Na scenie zobaczymy: Dako- Robert Ostolski, Prodan- Piotr Siejka, Meto- Cezary Morawski, Ljubka- Małgorzta Bogdańska/ Agnieszka Sitek, Harry- Tomasz Mędrzak.

W Polsce „Orkiestra Titanic” była już wystawiana kilkakrotnie, m.in.  W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Kilkakrotnie w naszym kraju wystawiane były dwie inne sztuki Bojczewa: „Pułkownik - Ptak" i „Szpital rejonowy".

 

Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
 

Christo Bojczew, autor "Orkiestry Titanic", urodził się w 1950 roku. Z wykształcenia jest inżynierem. W 1984 odbyła się premiera jego pierwszej sztuki „That Thing”. Rok później stał się studentem Narodowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej. W 1989 roku zdobył tytuł „Dramatopisarza roku” Bułgarii. W 1997 roku British Council sztukę „Pułkownik - Ptak” nagrodziło Międzynarodową Nagrodą Dramatopisarską. Dwa lata później otrzymał prestiżową nagrodę teatralną „Enrico Maria Salerno”. Jest autorem ok. 10 sztuk, które ponad 100 razy wystawiono na scenach Europy, Azji, Ameryki.

KONKURS:

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na spektakle w dniach 3,5,7 grudnia.

Pytanie konkursowe brzmi: Jakiej narodowości jest autor tekstu- Christo Bojczew?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres:  kultura.konkurs@polskieradio.pl

W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz wybrany termin spektaklu. Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się drogą mailową.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Czy Teatr Ochoty przestanie istnieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2008 13:36
Teatr Ochoty w pierwszych miesiącach 2009 r. ma zostać zlikwidowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Byłem niewolnikiem teatru

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 10:41
Tomasz Mędrzak w rozmowie z Polskim Radiem opowiada o powrocie do normalności po tym, jak po dwunastu latach kierowania Teatrem Ochoty, został niespodziewanie odwołany ze stanowiska dyrektora artystycznego i naczelnego sceny przy ul. Reja oraz o najnowszej premierze „Piranii w akwarium”, którą zaplanował na dzisiejszy wieczór (17 kwietnia) w Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej 2.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wariactwa Marcina Kwaśnego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2009 11:33
Marcin Kwaśny dwóm jednoaktówkom Antoniego Czechowa: „Niedźwiedziowi” oraz „Oświadczynom” nadał wspólny tytuł „Wariactwa według Czechowa”.
rozwiń zwiń