Kultura

W obronie abonamentu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2009 11:44
Trudna sytuacja Programu Drugiego PR to wynik malejących wpływów z abonamentu radiowo- telewizyjnego.

Zgodzili się co do tego wtorkowi goście Dwójki: Krystyna Mokrosińska- Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich,  Tadeusz Kowalski- specjalista ds. ekonomii mediów i dyrektor Filmoteki Narodwej oraz publicysta Jerzy Kisielewski.


Zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego każdy, kto posiada telewizję satelitarną czy kablową powinien płacić abonament. Profesor dodał, że należałoby przeprowadzić gruntowne kontrole w przedsiębiorstwach czy hotelach, bo to są potencjalni płatnicy. "Wiele z tych instytucji posiada niezarejestrowane odbiorniki telewizyjne" - dodał dyrektor Filmoteki Narodowej i podkreślił, że są pewne powinności publiczne do których wszyscy są zobowiązani. "Należy zrobić wszystko, żeby powinność, jaką jest płacenie abonamentu, wyegzekwować" - dodał profesor.

 

 

 

Zdaniem prof. Kowalskiego, wielu użytkowników odbiorników radiowo- telewizyjnych stać na płacenie abonamentu. Opłata nie jest duża, bo wynosi około sześćdziesiąt groszy dziennie. "Nie ma  w Polsce dziennika, który za taką cenę dostarczałby tylu informacji, co radio czy telewizja. Płacenie abonamentu powinno dawać poczucie wspólnoty. Być może trzeba zwrócić media obywatelom a polityków ograniczyć w ich swawoli", mówił profesor.

Szefowa SDP Krystyna Mokrosińska dodała, że solidaryzując się z Dwójką Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przygotowało specjalny apel w sprawie mediów publicznych. Czytamy w nim, że protest dziennikarzy radiowej Dwójki jest wyrazem desperacji, ale wyraża opinie pracowników wszystkich mediów publicznych.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kultura w zagrożeniu!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2009 09:48
8 lipca radiowa Dwójka zamilkła na 24 godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura w zagrożeniu!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2009 09:52
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes Jarosław Hasiński o Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 07:39
Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński spodziewa się, że wpływy z abonamentu w tym roku będą dużo niższe niż w ubiegłym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ratować media publiczne

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 18:10
Politycy się kłócą, a media publiczne toną. Polskie Radio ma pieniądze na pół roku działalności. Co potem?
rozwiń zwiń