Kultura

Filmowa egzekucja buntowników

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 08:00
,,Rozstrzelanie powstańców madryckich 3 maja 1808 roku" to jeden z najbardziej znanych obrazów Goi.
Audio

Obraz pochodzi z 1814 roku i nawiązuje do wydarzeń historycznych, związanych z wyprawą Napoleona do Hiszpanii, co spotkało się niebywałym oporem tamtejszego społeczeństwa. Odpowiedzią na bunt były represje i tortury. Kilka lat po tych tragicznych wydarzeniach Goya namalował cykl obrazów zatytułowany "Okropności wojny", które miały pokazać  światu egzekucję buntowników. Dzieła te wielokrotnie były rozpatrywane przez znawców twórczości hiszpańskiego malarza i to z wielu względów - także jako swego rodzaju dokument historyczny o niespotykanej sile wyrazu.

Michał Montowski dodaje, że na obrazie ,,Rozstrzelanie powstańców madryckich 3 maja 1808 roku" w sposób czytelny widoczny jest podział na stronę dobrą i złą. - Z lewej strony obrazu mamy ofiary przemocy, czyli bohatersko ginących, oczekujących na śmierć z rąk swoich oprawców powstańców madryckich. Po prawej mamy szereg żołnierzy napoleońskich. W głębi obrazu widać Madryt - podkreśla Michał Montowski.

Dr Grażyna Bastek dodaje, że na obrazie widzimy tłum skazańców przeznaczony na rozstrzelanie. Zdaniem gościa audycji "Jest taki obraz" jest to bardzo filmowa sekwencja.

Grażyna Bastek przypomina, że wszystkie postacie przedstawione na obrazie są anonimowe, także mężczyzna w białej koszuli znajdujący się w jego centrum.

(na podst. audycji "Jest taki obraz"/ Dwójka)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dziewczyna Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 11:30
Mamy w Polsce trzy "Rembrandty" prawdziwe, potwierdzone. "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem", przechowywany jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a dwa pozostałe "Uczony przy pulpicie" (inny tytuł: Ojciec żydowskiej narzeczonej) z 1641 r. i "Dziewczyna w kapeluszu" z 1641 r. (inny tytuł: Żydowska narzeczona lub Dziewczyna w iluzjonistycznej ramie") na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Madonna pielgrzymów" Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 10:32
"Madonna pielgrzymów" zwana także "Madonną Loretańską" to jeden z najbardziej znanych obrazów Caravaggia. Dr Grażyna Bastek, w kolejnej audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz", dokonała porównania dzieła z innymi wizerunkami Madonny pędzla tego samego artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica "Burzy"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 08:00
"Burza" to jeden z najbardziej zagadkowych obrazów wielkiego artysty włoskiego renesansu jakim był Giorgione.
rozwiń zwiń