Kultura

Picasso znaleziony w domu elektryka

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 12:00
271 nieznanych dzieł Pabla Picassa, m.in. kolaże, płótna i rysunki, odnaleziono u byłego elektryka hiszpańskiego malarza.

Według francuskiej gazety "Liberation", która ujawnia całą sprawę, zdumiewające odkrycie dotyczy dzieł Picassa z lat 1900-1932. Są wśród nich: dziewięć kolaży z okresu kubistycznego, akwarela, gwasze, litografie, zeszyty i rysunki. A także portrety pierwszej żony artysty, Olgi.

"Liberation" pisze, że ten prawdziwy skarb sztuki współczesnej leżał przez lata w domu byłego elektryka artysty na Lazurowym Wybrzeżu. 71-letni Pierre Le Guennec utrzymuje, że dzieła podarował mu sam artysta. Elektryk pracował u Picassa przez ostatnie trzy lata jego życia (do 1973 roku).

Na początku tego roku Le Guennec zwrócił się do rodziny malarza z prośbą o potwierdzenie autentyczności tej kolekcji. W ten właśnie sposób potomkowie Picassa odkryli - ku swojemu zdumieniu - dziesiątki nieznanych im prac.

Syn malarza Claude Picasso wykluczył, by jego ojciec mógł kiedyś komuś "dać tak dużą liczbę dzieł, nigdy się to nie zdarzyło" i ocenił, że wersja podana przez elektryka "nie trzyma się kupy". - To była część życia mojego ojca - powiedział "Liberation" Claude Picasso.

W następstwie tego odkrycia rodzina artysty złożyła w końcu września pozew sądowy, zarzucając byłemu pracownikowi Picassa ukrywanie dzieł sztuki pochodzących z kradzieży.

Policja zarekwirowała natychmiast wszystkie odnalezione dzieła, a Le Guenneca zatrzymano. Wartość dzieł jest szacowana na co najmniej 60 milionów euro.

kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Najdroższy obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 09:41
Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nagość na płycie rzeźbiarza" ("Nu au plateau de sculpteur") - poinformował dom aukcyjny Christie's. To obecnie najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zuchwała kradzież w paryskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 12:26
Pięć obrazów o wartości 500 milionów euro - między innymi autorstwa Pabla Picassa i Henriego Matisse'a skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcja 130 sfałszowanych dzieł mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 10:55
Portugalska policja zatrzymała Norweżkę podejrzewaną o udział w międzynarodowej grupie fałszującej dzieła sztuki. W jej domu znaleziono kopie obrazów Goyi, Picassa i da Vinci.
rozwiń zwiń