Kultura

Największe europejskie galerie w natarciu!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 10:00
Takiego roku jeszcze nie było! W Europie już trwają wystawy Van Gogha, Caravaggia, w przygotowaniu ekspozycja prac Miró i ogromna wystawa malarstwa Leonarda Da Vinci.
Audio

Będą wielkie nazwiska, rzadko pokazywane obrazy i zaskakujące tematy. Jak się okazuje, w Europie ważne wystawy można zorganizować własnym sumptem. W tym roku hiszpańskie galerie i muzea ograniczyły liczbę zagranicznych wystaw. Z powodu kryzysu i braku środków częściej sięgają do własnych zasobów i jak wynika z zapowiedzi, wcale na tym źle nie wychodzą.

Na przykład madryckie Prado, gdzie jeszcze przez kilkanaście dni można oglądać Rubensa i Renoira, od kwietnia zaprasza na wystawę "Wszystko jest papierem". Pokaże na niej kupowane przez lata i wciąż i prezentowane rysunki, grafiki i fotografie.

/

Barcelońskie Muzeum Sztuki Współczesnej Macba też sięga do własnych zasobów; od lutego zaprasza na wystawę Kolekcja. Ekspozycja będzie próbowała udowodnić, że sztuka współczesna rozpoczęła się w 1950 roku. Żeby zdobyć dodatkowe środki, muzea organizują w swoich salach koncerty, odczyty i przedstawienia. Dodatkowych imprez będzie coraz więcej, bo w tym roku rząd okroił budżet kultury o kolejne 14 procent.

W odróżnieniu od Hiszpanii, na bogatą ofertę mogą sobie w tym roku pozwolić włoskie muzea. W wielu miastach, poczynając od Rzymu, wystawione będą dzieła zarówno dawnych mistrzów, jak i artystów współczesnych, w tym m. in. Tamary Łempickiej.

Ubiegły rok pozostawił w Rzymie wielką wystawę Vincenta Van Gogha, z którą Wieczne Miasto nie może się rozstać; ekspozycja, którą zwiedziło już blisko 300 tysięcy osób, miała być czynna do końca stycznia, teraz mówi się o jej przedłużeniu.

/

Nie na długo, bo w połowie marca, w tym samym miejscu, to jest w salonach wystawowych kompleksu tzw. Ołtarza Ojczyzny przy Placu Weneckim, gościnę znajdą obrazy Tamary Łempickiej; zobaczyć je będzie można do lipca.

W Pałacu Weneckim czynna jest wciąż wystawa zatytułowana „Caravaggio, pracownia geniusza”, przybliżająca prace powstałe w najbliższym otoczeniu włoskiego malarza, którego 400. rocznicę śmierci obchodzono w ubiegłym roku (dzieło Caravaggia "Chory Bachus" po lewej stronie)

Galeria Borghese do 13 lutego gości dzieła Cranacha. Na Kapitolu zobaczyć można jeszcze do końca lutego obraz Leonarda Da Vinci „Muzykant”, a w Pałacu Wystawowym, w ramach roku sztuki rosyjskiej, przygotowywana jest ekspozycja dość egzotycznej dla Włochów sztuki socrealizmu.

Wiedniu, w Muzeum Sztuki Współczesnej trwa wystawa hiperrealizmu - amerykańskiego nurtu w sztuce, który dążył do jak najwierniejszego odtworzenie rzeczywistości. Zobacz jak Ralph Goings malował co ma na swoim kawiarnianym talerzu:

/

 

Brytyjska Tate Modern przygotowuje się do dużej wystawy surrealisty Joana Miró, a National Gallery do ogromnej wystawy Leonarda Da Vinci, która zostanie otwarta pod koniec tego roku. Polska z tej okazji wypożyczy swój najcenniejszy obraz - "Damę z łasiczką" z kolekcji Czartoryskich.

Aby posłuchać relacji Polskiego Radia prosto z Rzymu i z Madrytu, kliknij dźwięki po prawej stronie artykułu!

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Znaleziono nieznany obraz Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2010 18:12
O znalezieniu w rzymskiej kurii Towarzystwa Jezusowego nieznanego obrazu Caravaggia donosi w niedzielnym wydaniu watykański dziennik "L'Osservatore Romano".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjazd "Damy z łasiczką" to szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2010 11:25
Przenosiny arcydzieła Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką" z Krakowa na wystawę do Londynu mogą nie wyjść obrazowi na dobre - uważa brytyjski ekspert Michael Daley.
rozwiń zwiń