X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

„Boska Komedia” oczami surrealisty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:53
W Katowicach można oglądać wystawę 100 grafik Salvadora Dalego. Wszystkie przedstawiają to, czego dotyczą pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego.
Boska Komedia oczami surrealisty
Foto: Jos43/wikipedia

Grafiki ilustrują akcję wszystkich pieśni Dantego.  Dali przygotował na przełomie lat 50. i 60. minionego wieku, z okazji przypadającej wówczas 700. rocznicy urodzin poety. O sporządzenie ich prosił go rząd włoski. Grafiki włączono do specjalnego jubileuszowego wydania „Boskiej Komedii”.

Na grafikach występują typowe dla twórczości Dalego motywy – między innymi, zmiękczonych przedmiotów i zniekształconych ciał.  – Włosi, traktują „Boską Komedię” niczym drugą Biblię, więc z początku byli nastawieni do tych prac negatywnie – mówi Dorota Rogoż, komisarz wystawy. Tłumaczy, że ilustracje nie zostały wszyte do książki, można je więc było, jako osobne dzieło, zawiesić na ścianie.

Salvador Dali urodził się w roku 1904, a zmarł w roku 1989. Był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli surrealizmu. Ilustracje stworzył nie tylko do „Boskiej Komedii”, lecz także, na przykład, do „Don Kichota” Miguela de Cervantesa.

„Boska Komedia” jest arcydziełem literatury włoskiej. Powstała w latach 1038-1321. Przedstawia wędrówkę poety przez Piekło, Czyściec i Raj. Utwór jest rodzajem hołdu dla zmarłej ukochanej Dantego imieniem Beatrycze. Stanowi także wielowymiarowy obraz kultury Średniowiecza.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rzeźba Salvadora Dali stanęła przed Sky Tower

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 08:54
Ważąca prawie półtorej tony rzeźba "Profil czasu" znajduje się przed jednym z najwyższych budynków w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz Dalego skradziony z nowojorskiej galerii

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 09:25
Pochodzący z 1949 roku obraz "Cartel des Don Juan Tenorio” Salvadora Dalego został we wtorek skradziony z jednej z nowojorskich galerii. Policja ma podejrzanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieła Dalego, Miro i Warhola trafiły na wyprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 11:19
Japońskie Muzeum 43. Równoleżnika wyprzedaje całą kolekcję sztuki współczesnej. Wśród 400 obrazów znajdują się prace znanych artystów.
rozwiń zwiń