Kultura

Obrazy Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 15:12
Jak podkreśliła dyrektor Agnieszka Morawińska, rzadko można zobaczyć w polskich muzeach prace klasyków XX wieku.
Audio
  • Kurator wystawy Marek Bartelik o pracach Marka Rothki (IAR)
Mark Rothko No. 14
Mark Rothko "No. 14"Foto: Notnarayan/Wikimedia Commons/CC

Na ekspozycji "Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie" zgromadzono 17 obrazów reprezentujących wszystkie etapa malarstwa Rothki. Można będzie zobaczyć prace realistyczne i surrealizujące, abstrakcyjne "wieloformy" oraz najbardziej znane i cenione obrazy z nurtu określanego jako malarstwo płaszczyzn barwnych.
Te wielkoformatowe prace, przedstawiające pływające w przestrzeni barwne prostokąty, biją obecnie rekordy na rynku sztuki. Obraz "Pomarańczowe, czerwone, żółte" jest najdroższym na świecie dziełem sztuki współczesnej, sprzedanym w zeszłym roku za 87 mln dolarów. - Rothko dochodził do okresu swojej świetności bardzo długo. On nie urodził się geniuszem, on się nim stał - podkreślił kurator wystawy, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki Marek Bartelik.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć także prywatne rzeczy Rothki, m.in. dokumenty, zdjęcia i książki, które udostępniła jego rodzina, współpracująca z placówką przy organizacji wystawy. Na ekspozycji zostanie zaprezentowany także projekt fotograficzny Nicolasa Grospierre'a poświęcony Rothce.
Malarz przyszedł na świat w 1903 roku w Dźwińsku w Rosji (obecnie na Łotwie). Wyjechał do USA jako dziesięciolatek. Znalazł się wraz z rodziną w Portland w stanie Oregon. Został malarzem w późnych latach 20. Zaczynał od malarstwa figuratywnego. Potem malował obrazy surrealistyczne. Zrezygnował z przedstawień na rzecz abstrakcji na początku lat 40. Od okresu "wieloform" przeszedł do malarstwa płaszczyzn barwnych. Najbardziej cenione obrazy powstały w latach 50. i 60. Malarz popełnił samobójstwo w 1970 roku.
Obecnie jest uznawany za najwybitniejszego reprezentanta szkoły nowojorskiej, do której należeli m.in. Jackson Pollock, Willem de Koonig, Clyfford Still i Barnett Newman.
Wystawa będzie czynna od 7 czerwca do 1 września. Polskie Radio jest patronem medialnym wystawy.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Londyn: wandal uszkodził mural znanego malarza

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:06
Uszkodzony mural amerykańskiego malarza Marka Rothko znajduje się w galerii Tate Modern.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak zniszczył wart miliony mural. Stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 07:10
26-letni Włodzimierz Umaniec pomazał farbą pracę amerykańskiego modernisty Marka Rothko w Galerii Tate Modern w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uszkodził obraz wart miliony. Polak odpiera zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:13
26-letni Włodzimierz Umaniec, oskarżony formalnie o uszkodzenie jednego z obrazów Marka Rothki w londyńskiej galerii Tate Modern, nie przyznał się do aktu wandalizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak zniszczył obraz wart miliony. Trafi za kratki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 16:41
2 lata więzienia - taki wyrok wydał sędzia w Londynie wobec polskiego obywatela Włodzimierza Umańca, który w październiku podpisał się na obrazie Marka Rothko w Galerii Tate Modern.
rozwiń zwiń