Kultura

Dżuma - zaproszenia czekają!

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 19:42
Marta Ogrodzińska tekst „Dżumy” Alberta Camusa potraktowała zgodnie z duchem jej autora. - Camus jest bardzo współczesnym autorem, dlatego uznałam, że nie potrzebuje, żadnego dodatkowego sztafażu współczesności - wyjaśniła w rozmowie z PR. Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.


Napisana po II wojnie światowej „Dżuma”  Alberta Camusa, przenosi nas do Oranu lat 40-tych XX wieku. W mieście zaczyna szerzyć się zaraza, czego pierwszym widzialnym potwierdzeniem, są wychodząca na powierzchnię ziemi szczury. Zdychające zwierzęta zaczynają wzbudzać niepokój mieszkańców. Rozwijające się choroby pochłaniają nowe ofiary. Ludzie zostają zamknięci w mieście. Każdy z nich przybiera inną postawę wobec rozprzestrzeniającej się zarazy. „Dżumę” Alberta Camusa można czytać na wielu poziomach i płaszczyznach. W sposób dosłowny, jako chorobę, która zaatakowała Oran. Jako żywioł, który w każdej chwili może spaść na społeczność ludzką. Jako symbol wojny, której sprawcą są ludzie. Czy jako zło, które tkwi w człowieku. Dla Marty Ogrodzińskiej kluczem do czytania powieści są słowa, które w luźnym tłumaczeniu sprowadzają się do stwierdzenie, że największym nieszczęściem człowieka jest nieumiejętność nazywania rzeczy po imieniu. - Materia, natura języka i sposób w jaki ludzie obudowują się przed innymi, zaciekawio najbardziej- dodaje Marta Ogrodzińska.

Premiera spektaklu odbyła się 28 listopada, na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego. Na scenie pojawią się: Dominik Łoś, Michał Maciejewski, Grzegorz Gadziomski, Maciej Mikołajczyk, Adam Bauman, Bogdan Potocki, Dariusz Kwaśnik, Janusz Zakrzeński, Anna Nehrebecka, Tomasz Borkowski.

WYGRAJ BILET:
Aby wygrać podwójne zaproszenie na spektakl w dniu 9 lub 10 stycznia (sobota, niedziela)
należy odpowiedzieć na pytanie: W którym roku Albert Camus otrzymał literacką Nagrodę Nobla?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu. W treści wiadomości prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz termin wybranego spektaklu. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową
 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zgodnie z duchem Camusa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 09:03
W Teatrze Polskim w Warszawie trwają ostatnie próby przed sobotnią (28.11) premierą "Dżumy" według powieśći Alberta Camusa, w reżyserii Marty Ogrodzińskiej. Zobacz relację wideo z próby i wygraj podwójne zaproszenie na spektakl!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr myślący wielkimi tekstami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2010 07:00
Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.
rozwiń zwiń