Kultura

Mają Paszporty

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 08:48
Podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie wręczono "Paszporty" - doroczne nagrody tygodnika "Polityka" dla młodych twórców wyróżnionych w sześciu dziedzinach.

Nagrodę Specjalną - Kreator Kultury otrzymał Paweł Althamer- rzeźbiarz, twórca instalacji artystycznych i filmów wideo.

W kategorii film nagrodę otrzymali ex-equo reżyser Borys Lankosz, debiutujący w ubiegłym roku swoją pierwszą fabułą - filmem "Rewers" i autor zdjęć do tego filmu Marcin Koszałka oraz Xawery Żuławski, który przeniósł powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej na duży ekran.

 

Paszportem "Polityki" w kategorii teatr wyróżniono Sandrę Korzeniak za rolę Marylin Monroe w spektaklu "Persona Tryptyk Marylin". Sztukę w reżyserii Krystiana Lupy wystawił Teatr Dramatyczny w Warszawie.

W kategorii literatura wyróżniono Piotra Pazińskiego, autor noweli "Pensjonat".

Paszport "Polityki" za muzykę poważną otrzymała Barbara Wysocka za reżyserię "Zagłady Domu Usherów" w warszawskim Teatrze Wielkim. Była ona także nominowana w kategorii teatr.

Nagrodę w kategorii muzyka popularna otrzymał Łukasz Rostkowski (L.U.C.). za album "39/89 Zrozumieć Polskę".

Malarz i performer Karol Radziszewski został wyróżniony w kategorii sztuki wizualne za wystawę "Siusiu w torcik". Wystawiono ją w warszawskiej Zachęcie.

Nagrody dla młodych twórców, zasłużonych w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki "Polityka" przyznała po raz 17. Tygodnik wyróżnia twórców młodych, ambitnych, niezależnych i oryginalnych, tych którzy będą decydować wkrótce albo już teraz zaczynają decydować o obliczu polskiej kultury i którzy będą jej ambasadorami.

 

Laureatami poprzednich konkursów byli, między innymi, Kasia Nosowska, Olga Tokarczuk, Grzegorz Jarzyna, Dorota Masłowska, Leszek Możdżer, Rafał Blechacz, Jan Klata, Maja Kleczewska, Maria Peszek i Małgorzata Szumowska.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Talenty Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 12:59
Członkowie Jury „Talenty Trójki” wybrali finalistów konkursu w kategorii Teatr, Film i Sztuki Wizualne. Zwycięzców w każdej z kategorii poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się 21 kwietnia w Studiu Koncertowym im. A. Osieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polityka nagradza

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 09:54
Sześciu młodych artystów otrzyma wieczorem Paszporty "Polityki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Talenty Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 09:30
Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: teatr, film i sztuki wizualne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finaliści konkursu „Talenty Trójki” wybrani

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 08:00
Członkowie Jury „Talenty Trójki” wybrali finalistów konkursu w kategorii Teatr, Film i Sztuki Wizualne. Zwycięzców w każdej z kategorii poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się 21 kwietnia w Studiu Koncertowym im. A. Osieckiej
rozwiń zwiń