Kultura

Farsa najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 19:00
Sztuki lekkie, ale dobrze napisane, potrafią wyrobić w widzach zamiłowanie do sztuki wyższych lotów – uważa Andrzej Nejman, dyrektor Teatru Kwadrat.
Audio

– Obecnie farsa się „zgrała”, „wyświechtała”. Chcemy być teatrem rozrywkowym, ale wybierać farsy najlepsze, najprecyzyjniej zorganizowane – mówi dyrektor  Andrzej Nejman. W „Kontrkulturze” 18 października zapraszał również na premierę sztuki Neila Simona „Przez park na bosaka”.

– Wspólnie z programową radą artystyczną wybieramy sztuki najwyższych lotów, w których możemy zaprezentować nasze ogromne doświadczenie. Odrzucamy natomiast te, które może mają konstrukcję farsową, ale są po prostu prymitywne – przekonuje gość Magdaleny Kasperowicz.

Według Andrzeja Nejmana, do teatru trzeba się przekonać. Dlatego teatry o lżejszym repertuarze spełniają ważną rolę w edukacji teatralnej. – Teatr Kwadrat jest wyśmienitą propozycją dla młodzieży. Chcemy edukować teatralnie, udowodnić, że teatr to fajne miejsce. Nawet jeśli potem nasi widzowie zagustują w sztuce wysokich lotów, zawsze do nas wracają. Warto sięgać do sztuki bulwarowej, do tradycji teatru francuskiego, rozrywka jest ludziom potrzebna. Kontakt na żywo z osobowościami, które znamy z kina, to też wielka frajda – podkreśla.

Zmagający się z kłopotami lokalowymi Teatr Kwadrat od 8 grudnia będzie wystawiał swoje spektakle w dawnym kinie Grunwald, czyli w Klubie Garnizonowym przy Alejach Niepodległości 141. W dotychczasowej siedzibie przy ul. Czackiego Teatr Kwadrat funkcjonuje do 27 listopada.

Am/ŁSz

Zobacz więcej na temat: TEATR Andrzej Nejman Grunwald
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Andrzej Nejman nowym dyrektorem Teatru Kwadrat

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2010 11:24
Aktor zastąpił na tym stanowisku Edmunda Karwańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wygraj filmy Antonioniego!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 12:27
To brylant dla kinomanów. Mamy dla Państwa filmy wielkiego włoskiego reżysera, wydane na DVD przez Gutek Film.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Puścić oko do Jana Machulskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 11:30
21 października odbędzie się premiera sztuki Henryka Bardijewskiego "Guwernantki" na 40-lecie stołecznego Teatru Ochoty przy ul. Reja 9.
rozwiń zwiń