Kultura

Kamasutra w Laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:00
Znani polscy aktorzy przeczytają „Kamasutrę” w Laboratorium Dramatu.

„Kamasutra” jest dziś postrzegana jako podręcznik miłości fizycznej, sztuki kochania. Mało kto zna jej autora, a nawet wie, że autora ma. Jej powstanie datowane jest między I a IV wiekiem naszej ery, a autorstwo przypisywane jest Watsjajanie, który przyznawał, że jego tekst nie jest wcale pierwszą rozprawą o miłości.


„Kamasutra” to klasyczny traktat na temat sztuki miłosnej, a jego głównym tematem są reguły rządzące życiem zgodnym z miłością, rozkoszą z zachowaniem dobrych obyczajów i tradycji dawnych Indii. Publikacja składa się 1250 wersów ułożonych w 36 rozdziałach, które z kolei składają się na 7 części. Polski przekład książki ukazał się w 1985 roku, w tłumaczeniu profesora Marii Krzysztofa Byrskiego.

Hinduski tekst postanowiła przybliżyć słuchaczom Joanna Grabowiecka. W jej reżyserii w Laboratorium Dramatu w Warszawie, będziemy mieli okazję wysłuchać czytania „Kamasutry” w wykonaniu polskich aktorów (Irena Jun, Aleksandra Bożek, Marcin Jędrzejewski, Włodzimierz Press). Dyskusję po czytaniu poprowadzi wybitny polski hinduista, były ambasador Polski w Indiach, tłumacz i wykładowca profesor Maria Krzysztof Byrski. W spotkaniu w roli eksperta wystąpi również dr Tomasz Olchanowski, kulturoznawca.  

 

"Spróbujmy wyobrazić sobie miejsce, w którym się znajdujemy, w IV wieku ne. Wtedy właśnie w odległych Indiach zajęto się w systematyczny sposób dziedziną, którą dziś określamy mianem seksuologii. Kamasutra, to jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy naukowy traktat z dziedziny seksuologii" - mówi profesor Maria Krzysztof Byrski.

Czytanie „Kamasutry” będzie miało miejsce 24 stycznia o godzinie 19:00 w Laboratorium Dramatu przy ulicy Oleśnickiej w Warszawie. Wstęp wolny.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Lekcja słuchania dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 13:40
- To nie podręcznik historii muzyki, lecz dzieje deformacji. Zjawiska z pozornego marginesu muzyki XX wieku okazują się dziś najważniejsze - komentuje książkę "Kultura dźwięku" Jacek Hawryluk. Czy nowa publikacja wydawnictwa Słowo / Obraz Terytoria dokona w Polsce małego przewrotu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka, którą aresztowano

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:45
Opowiadania o ludziach "po przejściach", biografia o bezkompromisowym pisarzu, Tadeusza Różewicza pisanie na marginesach, czyli Dwójka poleca dobrą literaturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hasło "ciemny lud to kupi" trafia do encyklopedii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:50
- To historia, która niby nie miała prawa się zdarzyć, choć jak wiadomo, w życiu niczego nie można do końca przewidzieć - zapowiada kolejną książkę Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykreuj świat w drugim człowieku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 10:50
- Sztuka mówienia jest cudem, doszłam do tego po wielu latach zajmowania się słowem scenicznie i prywatnie - mówi Anna Osławska, teatrolog i reżyser.
rozwiń zwiń