Kultura

Co "House of Cards" mówi o polityce USA?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 18:22
- Jeśli chcemy poznać prezydenta Stanów Zjednoczonych, to musimy też wiedzieć, kim jest jego żona - mówi o nowym sezonie "House of Cards" Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".
Audio
  • Nowy sezon "House of Cards" i inne wiadomości kulturalne tygodnia (ABC popkultury/ Trójka)
House of Cards to opowieść o ambitnym i pozbawionym skrupułów polityku, który manipulacjami i nieetycznymi sposobami dostaje się na szczyt władzy. W realizacji jego planu niemałą rolę odgrywa żona, Claire Underwood
"House of Cards" to opowieść o ambitnym i pozbawionym skrupułów polityku, który manipulacjami i nieetycznymi sposobami dostaje się na szczyt władzy. W realizacji jego planu niemałą rolę odgrywa żona, Claire UnderwoodFoto: materiały prasowe

Frank Underwood, czyli prezydent Stanów Zjednoczonych z serialu "House of Cards" pokazuje swoje kolejne oblicze w piątym sezonie serii. Czy wykreowana przez Kevina Spacey postać daleko odbiega od życia prawdziwych polityków? Jak z prezydentami USA rozprawia się popkultura?

Michał Kolanko zauważa, że kluczową rolę w tym, jak ten temat traktuje kultura popularna, odgrywa fakt, kto aktualnie piastuje to stanowisko. - Po zwycięstwie Baracka Obamy pojawił się trend nawet w filmach, odległych od tematów politycznych, by prezydentem USA był Afroamerykanin - przyznaje.

W jakim innym serialu widzimy podobne tendencje? O tym więcej w nagraniu audycji.

Gość Jana Niebudka zdradza, że w tym sezonie serialu wg powieści Michaela Dobbsa dużą rolę odgrywa żona prezydenta – Claire Underwood grana przez Robin Wright. - Nie odsłaniając wszystkich kart, warto zbadać biografię i postać osoby, którą głowa państwa ma najbliżej, czyli jego żony. W tym sezonie odgrywa ona niebanalną rolę, większą niż sam prezydent - opowiada Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".

Jaki wpływ na "House of Cards" ma wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA?

Kolejnym władcą, o którym mówimy w tym odcinku "ABC popkultury" jest król Artur. Miał już wiele twarzy i nie zawsze był królem. O tej wyjątkowej postaci opowiada Wioletta Myszkowska.

Od romansów arturiańskich całkiem niedaleko do wieczorów panieńskich i ich niespodziewanych konsekwencji. Z Pauliną Reiter z "Wysokich Obcasów" mówimy o filmie "Ostra noc" i związkach, łączących kobiety.

Nawet w teatrze zapanowała "Miłość", czyli spektakl według prozy Jane Austen i Jeanette Winterson. O szczegółach więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Jan Niebudek (w zastępstwie Katarzyny Borowieckiej)
Goście: Michał Kolanko ("Rzeczpospolita" i portal Serialowa.pl.), Paulina Reiter ("Wysokie Obcasy")
Materiały dodatkowe:
Wioletta Myszkowska, Natalia Grzeszczyk
Data emisji: 23.06.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Przegląd seriali sezonu. Które produkcje nas porwą?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 16:00
Mamy szczęście żyć w bogatej epoce seriali, dlatego w tym tygodniu pochylamy się nad interesującymi propozycjami z tego gatunku. - Serial zawłaszcza nas na długo, więc mówimy o tych, które są warte naszego czasu - zaprasza prowadząca, Katarzyna Browiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzycy na ekranie. Będzie kontrowersyjny film o Madonnie?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 22:13
- Ciężko znaleźć aktora z charyzmą gwiazdy muzyki pop, które nie bez powodu wspinają się na szczyty sławy i są bożyszczami tłumów - mówi dziennikarz muzyczny Jarosław Szubrycht.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Baywatch. Słoneczny patrol" udany powrót do przeszłości?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 19:00
- Na korzyść filmu "Baywatch. Słoneczny patrol" działa to, że konwencja, która była wykorzystywana w serialach lat 90., jest tutaj wykpiona. Wiemy od samego początku, że to jest film zrobiony totalnie nie serio - ocenia Ola Salwa.
rozwiń zwiń