Kultura

Kino dawniej i dziś. Popcorn, reklamy i głośne rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 00:02
Wadliwe wyświetlanie i reklamy to niektóre z siedmiu plag miłośników kina, które zostałe opisane w latach 30. XX wieku i do dziś są aktualne. W "ABC popkultury" mówimy o historii kinematografii.
Audio
  • Jak zmienia się kino? (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Serhii Bobyk/ Shutterstock

W historii kina wiele się zmieniło od początku jego powstania, choć pewne rzeczy opierają się próbie czasu. Należy do nich m.in. niechlubny zwyczaj przeszkadzania w czasie oglądania filmów. Pisał o tym Julian Tuwim w felietonie z 1931 roku pt. "Kinochamy".

Oto jego fragment:

Istnieje pewna zbrodnicza, milionowa mafia, której podła działalność nie da się niestety "podciągnąć" pod paragrafy kodeksu karnego, chociaż członkowie jej zasługują na wszelkie istniejące, a nawet zaniechane już sposoby torturowania, na ciężkie więzienie z ciemnicą, na chłostę publiczną lub doraźne mordobicie. Ta zorganizowana banda, ta "ferajna" ciemnych indywiduów działa wyłącznie na terenie kin. Kradną? Nie. To byłoby zrozumiałe. Wywołują zgorszenie moralne? Nie. To byłoby raczej przyjemne. Cóż więc te wyrzutki robią? Czytają głośno napisy filmowe.

Poza głośnym czytaniem do dziś zachowało się szeleszczenie, mlaskanie i jedzenie prażonej kukurydzy. Dawniej, przed II wojną światową, w kinach można było palić papierosy, co ze względów bezpieczeństwa zostało zabronione. W latach 30. zainteresowanie tą instytucją kultury było na tyle duże, że wydawane do dziś "Kino" było tygodnikiem, a nie miesięcznikiem.

- Przełom w historii kinematografii nastąpił w latach 30., gdy kino nieme zaczęło być dźwiękowe. Wtedy zainteresowanie tym nowym wynalazkiem bardzo wzrosło - opowiada Michał Pieńkowski.

O magazynie "Kino" i początkach kina w Polsce mówimy więcej w nagraniu audycji.


Komu udało się zrobić karierę filmową dzięki plebiscytowi dla czytelników? Co wyświetlano dawniej w kinie poza filmem? Kiedy pojawiły się pierwsze reklamy i co reklamowano? Co łączyło kino z teatrem? Jakie skarby polskiego kina udało się odkryć w ostatnim czasie? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Michał Pieńkowski (Filmoteka Narodowa)
Data emisji: 11.08.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/iwo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Czy francuskie kino wciąż bawi i cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 21:29
W dniu upamiętniającym wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej 14 lipca przyglądamy się francuskiemu poczuciu humoru i tym, jak się miewa świat komedii nad Sekwaną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Simpsonowie". Kultowy serial świętuje 30-lecie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 00:40
- Mam wrażenie, że przyczyniliśmy się do długowieczności seriali animowanych w telewizji. Nieustającej popularności "The Simpsons" pomaga to, że nasi bohaterowie się nie starzeją i nie dorastają - mówi animator komiksu, David Silverman.
rozwiń zwiń