Kultura

"Leonardo da Vinci", czyli portret geniusza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 08:11
– Dziś uważamy Steve'a Jobsa za geniusza. Kim zatem był przy nim Leonardo da Vinci? Może nadgeniuszem? – zastanawia się Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Jak poznać współczesnego geniusza? (Czarnoksiążnik/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrej Privizer/Shutterstock.com

"Leonardo Da Vinci" Walter Isaacson "Leonardo da Vinci" Walter Isaacson

Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych – której symbolem stał się Człowiek witruwiański – uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.

Łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że outsider nie musi stać na straconej pozycji. Jego historia uświadamia nam, jak ważne jest, by nieustannie podsycać głód wiedzy, być gotowym do podawania jej w wątpliwość i mieć odwagę myśleć inaczej.

Najnowsza książka Waltera Isaacsona, autora bestsellerów "Steve Jobs" i "Innowatorzy", to pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci.

Dlaczego dziś trudniej stwierdzić, czy ktoś jest geniuszem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 12.07.2019
Godzina emisji: 7.48

mat. prasowe/ml/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Serotonina" Michela Houellebecqa – książka o braku miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 10:00
– Czytają go teraz prawie wszyscy. Na książki Michela Houellebecqa czeka się jak na wielkie święto, za każdym razem padają duże słowa, że to prorok, że ma niezwykłą intuicję. Myślę, że powinniśmy go czytać przede wszystkim jako autora, który pisze o naszym życiu – ocenia Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W mózgu jak w lesie – o "Neurokomiksie" M. Farinelli i H. Roš

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 07:55
Mateusz Matyszkowicz proponuje lekturę odpowiednią na nadchodzący, wyborczy weekend. "Neurokomiks" to graficzna opowieść będąca owocem współpracy dwojga naukowców, to vernowska podróż do wnętrza naszego mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Audubon. Na skrzydłach świata", czyli graficzna powieść drogi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 07:55
– Aubudon przemierzył w XIX w. całe Stany Zjednoczone, żeby opisać i narysować wszystkie ptaki Ameryki. Dziś wydaje się to spokojne i niewinne, ale w przypadku naszego bohatera tak nie było – opowiada Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń