Kultura

Teatr Ateneum. Aktualne przesłanie "Antygony" Sofoklesa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 17:21
- Mimo tego, że "Antygona" została napisana parę tysięcy lat temu to warto się nią zajmować, pulsuje w niej tkanka codzienności - mówiła reżyserka Agnieszka Korytkowska, która w Teatrze Ateneum podjęła się realizacji współczesnej inscenizacji sztuki Sofoklesa. Gościem Polskiego Radia 24 była również aktorka Paulina Gałązka, która gra Antygonę.  
Audio
  • 21.10.18 Domagała się Teatru: „Antygona" Sofoklesa w Teatrze Ateneum
Antygonę gra Paulina Gałązka, w Kreona wcielił się Przemysław Bluszcz
Antygonę gra Paulina Gałązka, w Kreona wcielił się Przemysław BluszczFoto: teatrateneum.pl

W „Antygonie” Sofokles opisał historię młodej dziewczyny, która wbrew zakazowi króla, postanawia pochować ciało swojego zmarłego brata uchodzącego za zdrajcę ojczyzny. Kto ma rację? – Antygona słuchająca głosu serca i nakazu bogów – czy król Kreon, dla którego zdrada jest zdradą i niczym więcej?

Według Pauliny Gałązki w dramacie Sofoklesa aktualna jest niezłomność bohaterów. - Aktualne jest to, co ukryte jest za konsekwentnym trzymaniem się własnych racji. Przypominanie o wartościach, które są bezkompromisowe, niepodważalne i nie mają dla siebie równych alternatyw, w czasach populizmu i mnogości przyzwoleń nigdy tego dość - tłumaczyła reżyserka. 

W przedstawieniu występują cztery pokolenia aktorskie Teatru Ateneum: Paulina Gałązka (Antygona), Katarzyna Ucherska (Ismena), Przemysław Bluszcz (Kreon), Adrian Zaremba (Hajmon), Wojciech Brzeziński (Tyrezjasz), Sylwia Zmitrowicz (Eurydyka), Maria Ciunelis (Koryfeusz / Przewodnik Chóru), Henryk Łapiński (Starzec) oraz trzynastoosobowy chór. W spektaklu posłużono się transkrypcją tekstu Helmuta Kajzara i wykorzystano fragmenty przekładu "Antygony" autorstwa Roberta R. Chodkowskiego.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Tomasz Domagała.

Data emisji: 20.10

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz więcej na temat: TEATR Sofokles spektakl
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatr Dramatyczny "Widok z mostu"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 09:59
Dramat Arthura Millera, jednego z najchętniej wystawianych dramaturgów XX wieku, porusza niezwykle aktualny temat imigrantów. O pracy nad spektaklem mówiły w Polskim Radiu 24 Agnieszka Glińska - reżyserka spektaklu oraz Martyna Byczkowska – aktorka
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warto było". Zawodowi aktorzy wspierają studentów na scenie Collegium Nobilium AT w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 23:30
"Warto było” to spektakl stworzony wspólnie przez aktorów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. – Studenci mieli okazję zagrać wspólnie z zawodowymi aktorami – mówił w audycji "Domagała się Teatru” Cezary Studniak, reżyser przedstawienia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również aktorzy Matylda Baczyńska i Mikołaj Kłosiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 09:46
W dniach 20-27 października odbędzie się w Radomiu XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. O wydarzeniu na antenie Polskiego Radia 24 opowiadali Anna Kulpa, koordynatorka festiwalu i Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru im. Kochanowskiego w Radomiu.
rozwiń zwiń