Kultura

W to jądro ciemności warto się zanurzyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 15:03
Nie jest to kino artystyczne ani autorskie. Trochę sensacji, golizny i wybuchów. Słowem – tania rozrywka. Tak można opisać kino klasy B. – Warto poznać to jądro ciemności – zachęca dr Jacek Rokosz, kurator sekcji Kino klasy B w ramach Transatlantyk Festival Poznań 2013
Audio
  • Kino klasy B jest tak złe, że aż piękne (Fajny film/Trójka)
  • Kino klasy B: warto poznać to jądro ciemności (Do południa/ Trójka)
W to jądro ciemności warto się zanurzyć
Foto: Fot.: Transatlantyk.org/ materiały prasowe

- Warto zanurzyć się trochę w świat, który jest niepoznany. Zależy nam na tym, by sięgnąć do jądra ciemności, jakim jest kino klasy B. W Polsce tego typu filmy nie zawsze są dystrybuowane - mówił Ryszardowi Jaźwińskiemu dr Jacek Rokosz.

- To jest pewien paradoks wynikający z tego, że gdzieś w nas drzemie potrzeba, żeby oprócz oglądania Kubricka, zobaczyć również „Ciemną stronę Księżyca” - mówi dr Jacek Rokosz, kurator sekcji Kino klasy B w ramach Transatlantyk Festival Poznań 2013.

Jacek Rokosz - specjalista od kina tak złego, że aż pięknego przekonuje, że spojrzenie na kino klasy B pozwala dopełnić swoją wiedzę. – Wszystko, co robimy w ramach tego cyklu, to jest rodzaj obciachu, blagi i śmiechu – opowiada rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Kino klasy B już trzeci raz pojawia się na festiwalu, czyli od czasu, gdy Transatlantyk jest organizowany w Poznaniu. Specjalista od najgorszych filmów świata zastrzega, że podczas wielkiego międzynarodowego święta filmu i muzyki przed każdym seansem jest prelekcja. - Zawsze staramy się przybliżyć to kino w sposób belfersko-merytoryczny - mówi Jacek Rokosz. Ekspert wyjaśnia także skąd bierze się fascynacja kinem klasy B.

Zapraszamy do słuchania relacji z Festiwalu Transatlantyk na antenie Trójki!
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>
Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

(ed)

Zobacz więcej na temat: FILM
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek o Festiwalu Transatlantyk: w Poznaniu powstanie "kraina szczęścia"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 13:07
- Staramy się, żeby Festiwal Transatlantyk miał tyle twarzy, ile tylko można bez tracenia tożsamości - mówił na antenie Trójki Jan A.P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W Polsce powstaje za mało filmów niepotrzebnych"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 12:04
Gościem audycji "Fajny film" był laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych - Radosław Osiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kędzierzawska: Instytut Rozbitek to miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 12:40
- Zorganizowaliśmy w Rozbitku trzy projekcje dla publiczności miejscowej. Było naprawdę fantastycznie - opowiada Dorota Kędzierzawska o wrażeniach z Transatlantyk Festival Poznań 2013.
rozwiń zwiń