RIO 2016

Zapasy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 12:00
Zapasy
Foto: © 2012 / Comité International Olympique (CIO) / FURLONG, Christophe

Zapasy to jedna z dyscyplin olimpijskich, które niejako współtworzą tę imprezę i są jej centralną częścią. W historii igrzysk tylko raz, w 1900 roku w Paryżu, nie rozegrano turnieju zapaśniczego. Mało brakowało jednak, by od 2020 roku dyscypliny tej w programie nie było.

Ostatecznie zapasy pokonały w głosowaniu squasha i wspólną kandydaturę baseballu i softballu, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) postanowił utrzymać tę dyscyplinę na igrzyskach.

W 2004 roku Atenach, po raz pierwszy w historii igrzysk nowożytnych, do rywalizacji o medale stanęły kobiety, które walczą w stylu wolnym.

Styl klasyczny pojawił się w Atenach w 1896 roku. Już osiem lat później w igrzyskach zadebiutowali zapaśnicy w stylu wolnym. Premiera tej konkurencji odbyła się w amerykańskim St. Louis. Od tego momentu tylko raz, w 1912 roku w Sztokholmie, zabrakło tej dyscypliny w programie olimpijskim. W każdych następnych zawodach wolniacy rywalizowali o medale.

Igrzyska w Sztokholmie przeszły do historii nie tylko ze względu na absencję zawodników uprawiających styl wolny, ale i dramatyczną walkę, jaka miała miejsce w turnieju zapasów klasycznych. W półfinale Estończyk Martin Klein pokonał reprezentanta Finlandii Alfreda Asikainena dopiero po 11 godzinach i 40 minutach walki. To rekord długości trwania zapaśniczego pojedynku na olimpiadzie, który nigdy nie będzie poprawiony - walki są obecnie limitowane czasowo.

W dotychczasowych występach olimpijskich polscy zapaśnicy wywalczyli 25 medali, w tym pięć złotych, dziewięć srebrnych i 11 brązowych. Pierwszy medal - brązowy w stylu wolnym - zdobył w Rzymie przed 48 laty Tadeusz Trojanowski. Z kolei w 2008 roku w Pekinie po brąz w kat. 72 kg sięgnęła Agnieszka Wieszczek.

W gronie polskich multimedalistów olimpijskich w czołówce z dwoma złotymi medalami plasuje się triumfator igrzysk w Seulu i Atlancie w zapasach klasycznych Andrzej Wroński.

Cztery lata temu na najniższym stopniu podium stanął w stylu wolnym Damian Janikowski, teraz nie zakwalifikował się do turnieju olimpijskiego.

W Rio de Janeiro wystąpi ośmioro biało-czerwonych - wszyscy w stylu wolnym: Iwona Matkowska (48 kg), Monika Michalik-Rogień (63 kg), Agnieszka Wieszczek-Kordus (69 kg) i Katarzyna Krawczyk (53 kg) oraz Magomedmurad Gadżijew (65 kg), Zbigniew Baranowski (86 kg), Radosław Baran (97 kg) i Robert Baran (125 kg).

pk, bor, PAP

Dziś w Rio