Polskie Radio
Section05
zapasy

"Na trudną sytuację złożyło się wiele czynników". Ekspert wyjaśnia sprawę ukraińskiego zboża

Problemem na rynku krajowym jest wysoka nadpodaż zbóż, która wynika z wysokich zbiorów w 2022 roku oraz ubiegłorocznych zapasów. Zboże ukraińskie jest czynnikiem, który pogłębia kryzys, szczególnie na wschodzie kraju - oceniła prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Według niej, trudna sytuacja na krajowym rynku zbóż to efekt wielu czynników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże ceny zapasy eksport Ukraina

Sposób rozliczeń za gaz w czasie ograniczeń w poborze. Resort klimatu przygotowuje rozporządzenie

Ministerstwo klimatu opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie rozliczeń za uruchomione zapasy obowiązkowe gazu oraz w sprawie sposobu bilansowania systemu gazowego i rozliczeń za niezbilansowanie w czasie uruchomienia tych zapasów oraz w okresie ograniczenia poboru gazu. Zgodnie z prawem, każdy importer gazu musi utrzymywać określony poziom zapasów obowiązkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny magazyn zapasy ministerstwo klimatu

Możliwy siódmy tydzień wzrostu cen ropy. Inwestorzy czekają na decyzje Chin ws. obostrzeń covidowych

Ropa naftowa rano w USA taniała na ostatniej w tym tygodniu sesji. Może to być już 7. tydzień ze zwyżką notowań, bo od początku tego tygodnia zdrożała o 1,6 proc. Na zmiany kursu decydujący wpływ ma to, jak inwestorzy oceniają nadchodzące zmiany popytu na paliwa w Chinach. Państwo Środka znosi restrykcje po lockdownach, ale na razie droga do pełnego otwarcia gospodarki wydaje się wyboista - informują maklerzy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA ropa naftowa Giełda Chiny zapasy benzyna