RIO 2016

Rio 2016: Lipiarska-Pałka 40. w eliminacjach zawodów łuczniczych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 20:47
Karina Lipiarska-Pałka (ULKS Grot Zabierzów) z wynikiem 620 pkt zajęła 40. miejsce w eliminacjach olimpijskiego turnieju łuczniczek w Rio de Janeiro. Najlepsza była Choi Mi-Sun z Korei Południowej - 669 pkt. Reprezentantki tego kraju zajęły trzy czołowe pozycje.
Karina Lipiarska-Pałka w eliminacjach strzelania z łuku
Karina Lipiarska-Pałka w eliminacjach strzelania z łukuFoto: PAP/Adam Warżawa

Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016

Lipiarska-Pałka była pierwszym polskim sportowcem, który wystąpił w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

- Do rekordu życiowego trochę zabrakło. Spodziewałam się lepszego wyniku i lepszej odporności psychicznej. Mieszał nam też trochę wiatr, co było dodatkowo stresującym elementem. Nie wszyscy sobie z tym poradzili, a ja, niestety, też należę do tych osób. Mam jednak nadzieję, że nie zakończę tych zawodów na 40. miejscu. Jeszcze nie koniec - zaznaczyła.

W kwalifikacjach każda z 64 zawodniczek oddała 72 strzały, w 12 seriach po sześć, na dystansie 70 metrów. Ich wyniki decydowały o rozstawieniu w drabince turnieju głównego.

Teraz łuczniczki będą rywalizować systemem pucharowym. Polka trafiła na 25. w rundzie rankingowej Turczynkę Yasemin Anagoz.

- Po raz pierwszy będę z nią rywalizować. Nie znam jej możliwości, ale jest jeszcze kilka dni na ustalenie taktyki. Strzelanie eliminacyjne to już całkowicie inne zawody. Może się wydarzyć wszystko – powiedziała Lipiarska-Pałka.

Zawodniczka Grotu Zabierzów jest trochę zawiedziona początkiem rywalizacji w swoim wykonaniu.

- Chciałam się pokazać z jak najlepszej strony, ale podobno im bardziej się chce, tym bardziej nie wychodzi. Trzeba chyba zmienić taktykę myślenia i zobaczymy, co będzie dalej - dodała.

W rundzie rankingowej debiutująca w igrzyskach Polka rywalizowała obok Amerykanki Mackenzie Brown.

- Dość mocno czułam na stanowisku jej strzały. Ona jest dosyć dynamiczna, ma twardy łuk, mocno obciążony i strzały dawały się odczuć zawodniczkom, które przy niej stoją. Było czuć takie tąpnięcie po jej każdej próbie. Trzeba było zatem uważać, kiedy podchodzi się do własnych serii. Nie można było strzelać równo z nią - opowiedziała.

Zawody łucznicze odbywają się w szczególnym miejscu. Tory zbudowano na Sambodromo, gdzie co roku odbywa się słynny karnawałowy pochód. Ze wzgórza na wszystkich spogląda figura Chrystusa Odkupiciela.

- Mam nadzieję, że ma mnie w swojej opiece. Same tory bardzo mi się podobają. Odnoszę nawet wrażenie, że nie ma do tarczy 70 metrów, ale jest trochę bliżej. Natomiast hałas uliczny mi nie przeszkadza i go nie odnotowuję, jak strzelam - dodała.

Teraz Lipiarska-Pałka wróci do wioski olimpijskiej i zacznie przygotowywać się do ceremonii otwarcia. Uroczystość zaplanowana jest na godz. 1.00 czasu polskiego na słynnym piłkarskim stadionie Maracanie.

- Na szczęście mogę wziąć w tym udział. Jestem bardzo zadowolona, że w moich pierwszych igrzyskach pójdę w defiladzie – przyznała.

Kolejne rundy – już systemem pucharowym – zaplanowane są od poniedziałku i potrwają przez trzy dni. Na razie nie wiadomo, w którym dniu rywalizować będzie Polka.

Zawody łucznicze, podobnie jak turnieje piłkarskie kobiet i mężczyzn, rozpoczęły się jeszcze przed oficjalną inauguracją igrzysk.

pk

Dziś w Rio