RIO 2016

Rio 2016: zarząd komisaryczny w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 12:20
W Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów trwa kontrola w związku z ujawnieniem stosowania dopingu przez Tomasza Zielińskiego - poinformował podsekretarz stanu w MSiT Jarosław Stawiarski. Nie wykluczył wprowadzenia do związku zarządu komisarycznego.
Audio
  • Michał Rynkowski, dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie poinformował, że Tomasz Zieliński stosował doping, a wyniki testów dały pozytywny wynik już 1 lipca (IAR)
  • Jarosław Stawiarski: polski sport musi być czysty (IAR)
Próbka Adriana Zielińskiego wciąż jest badana
Próbka Adriana Zielińskiego wciąż jest badanaFoto: PAP/Adam Warżawa

Stawiarski podkreślił, że ministerstwo prowadzi i będzie prowadzić bezwzględną walkę ze zjawiskiem dopingu w sporcie. Zapowiedział także wyciągnięcie poważnych konsekwencji wobec PZPC, włącznie z ewentualnym wprowadzeniem zarządu komisarycznego i cofnięciem dotacji finansowych na działalność związku.

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy ciężary w Polsce będą, czy ciężarów nie będzie. Trzeba zastanowić nad przyszłością związku podnoszenia ciężarów. Wszystkie działania wobec związku, a także wobec Tomasza Zielińskiego muszą być zgodnie z prawem i ustawą o sporcie, ale konsekwencje będą surowe - zapewnił wiceminister sportu.

- Nomen omen właśnie dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o sporcie, która zmienia definicję dopingu i powoduje, że związki sportowe przestają być sędziami w swojej sprawie. Cała sprawa dopingu będzie kierowana bezpośrednio do Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, podlegającej WADA, a najwyższą instancją będzie Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie - powiedział Stawiarski.

Podczas spotkania z mediami dyrektor Instytutu Sportu Bartosz Krawczyński podkreślił, że standardem światowym i podstawą funkcjonowania każdego laboratorium antydopingowego jest jego niezależność operacyjna i merytoryczna. Podlega ono bezpośrednio Światowej Agencji Antydopingowej.

Krawczyński mocno akcentował, że żelazną zasadą pracy tej jednostki jest anonimowość i że nie istnieją przepisy narzucające terminy wykonania badania.

- Nie czas jest najważniejszy a dokładność i precyzja - stwierdził dodając: to sportowcy, jako profesjonaliści, wchodząc na pokład samolotu, często w dresie z orzełkiem na piersi, najlepiej wiedzą czy są czyści, czy też nie.

Dyrektor Instytutu Sportu wyjaśnił, że awaria sprzętu w warszawskim laboratorium antydopingowym nie miała poważniejszego wpływu na długość procedury badania próbki pobranej od sztangisty Tomasza Zielińskiego na początku lipca, bowiem uszkodzenie zostało usunięte już po trzech dniach.

- Nie czas jest czynnikiem determinującym, a jakość badania - powtórzył z naciskiem.

- Czas zrealizowania badania to kilkanaście dni w przypadkach prostych, a w przypadku ciężarowców może to być nawet do sześciu tygodni - poinformował.

Dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski poinformował, że przypadek Tomasza Zielińskiego nie jest pierwszym, który został wykryty w tym roku.

- Oczywiście nie będę podawał nazwisk, bo postępowania się jeszcze toczą, ale czterech zawodników podnoszenia ciężarów należących do kadry narodowej miało wyniki pozytywne. W sumie w tym roku wszczęliśmy 40 postępowań o naruszenie przepisów dopingowych w kilku dyscyplinach - kulturystyce, trójboju siłowym, podnoszeniu ciężarów i rugby - ujawnił.

Rynkowski obalił także rozpowszechniane przez niektórych zawodników twierdzenia, że ślady stosowania nandrolonu utrzymują się w organizmie przed kilkanaście miesięcy. Ujawnił przy okazji część danych z badania Tomasza Zielińskiego. Jak powiedział badanie próbki z 1 lipca wykazało około sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnego progu, dwa kolejne, z 11 i 20 lipca, były już praktycznie „czyste”, a badanie w Rio de Janeiro ponownie wykazało pięciokrotne przekroczenie normy. Jego zdaniem może to świadczyć, że sportowiec ponownie sięgnął po zabronioną substancję już po ostatnim badaniu w kraju.

Jak dodał, próbka innego olimpijczyka jest nadal badana, a wyniki analizy zostaną opublikowane natychmiast po zakończeniu procedury na stronie internetowej Komisji. Nastąpi to prawdopodobnie w piątek, a najpóźniej w sobotę.

bor

Dziś w Rio