RIO 2016

Rio 2016: Amerykanie nie pozostawiają złudzeń, kto rządzi w pływaniu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 16:17
Na igrzyskach olimpijskich w Rio reprezentanci Stanów Zjednoczonych kolejny raz znokautowali rywali w konkurencjach pływackich rozgrywanych na basenie. Na 32 komplety medali wywalczyli aż 16 złotych, 8 srebrnych i 9 brązowych.
Amerykańscy pływacy Nathan Adrian, Michael Phelps, Ryan Murphy oraz Cody Miller
Amerykańscy pływacy Nathan Adrian, Michael Phelps, Ryan Murphy oraz Cody MillerFoto: EPA/ETTORE FERRARI

Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016

Łączna liczba 33 medali to najlepszy wynik od Sydney 2000, gdzie zdobyli ich tyle samo; 4 lata temu w Londynie Amerykanie zdobyli 31 medali (16-9-6).

Kolejne państwa z największą liczbą złotych medali, Australia i Węgry, zdobyły ich po 3. Jesli chodzi o łączną liczbę - Australia na 2. miejscu z 10 medalami (3-4-3), a dalej Japonia i Węgry z dorobkiem 7 medali. Dla Węgrów wszystkie olimpijskie złota wywalczyła Katinka Hosszu, która sięgnęła też po srebro. To zarazem pierwsze medale tej pływaczki wywalczone w jej czwartym olimpijskim starcie.

Indywidualnie rywalizację zdominował Michael Phelps, który w Rio de Janeiro 5 razy stał na najwyższym stopniu podium, a raz zajął 2. miejsce. Łącznie Amerykanin zdobył 28 medali igrzysk olimpijskich, w tym aż 23 złote.

Cztery złote medale i srebrny wywalczyła rodaczka Phelpsa, Katie Ledecky, a 3 razy na najwyższym stopniu podium stał inny Amerykanin, Ryan Murphy.

Medale w pływaniu zdobyli reprezentanci 18 państw. Gorzej niż 4 lata wcześniej wypadła reprezentacja Chin. W Londynie chińscy pływacy wywalczyli 10 medali, w tym 5 złotych; w Rio de Janeiro było ich 6, w tym tylko jeden złoty. Gorzej niż na poprzednich igrzyskach wypadli też Francuzi (2 brązowe wobec 7, w tym 4 złotych).

Pierwszy w historii medal w pływaniu, a przede wszystkim pierwsze olimpijskie złoto wywalczył zawodnik z Singapuru - Joseph Schooling wygrał 100 m st. zmiennym.

Pierwszy również w historii olimpijski medal w pływaniu wywalczył dla Kazachstanu Dmitrij Bałandin, który wygrał 200 m st. klasycznym.

Natomiast pierwszy od 20 lat medal olimpijski w pływaniu wywalczył dla Belgii Pieter Timmers - wicemistrz na 100 m st. dowolnym.

Polacy byli tłem dla konkurentów; tylko Konrad Czerniak przebrnął eliminacje i płynął w półfinale wyścigu nas 100 m stylem motylkowym, w którym miał 10. czas. Z drugiej strony po raz pierwszy w historii prawo występu na igrzyskach olimpijskich wywalczyły polskie sztafety w prestiżowych wyścigach 4x100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn.