RIO 2016

Rio 2016: Polacy w czołówkach statystyk po fazie grupowej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 21:02
Bartosz Kurek jest najlepiej punktującym zawodnikiem w olimpijskim turnieju siatkarzy w Rio de Janeiro po fazie grupowej. Atakujący i inni reprezentanci Polski zajmują wysokie miejsca także w innych kategoriach statystyk indywidualnych.
Audio
  • Z polskimi siatkarzami po meczu z Kubą rozmawiał Tomasz Gorazdowski z radiowej Trójki (PR3)
Bartosz Kurek
Bartosz KurekFoto: PAP/Adam Warżawa

Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016

W pięciu dotychczasowych meczach igrzysk Kurek zdobył 89 pkt. Drugi jest Brazylijczyk Wallace de Souza (85), a trzeci Amerykanin Aaron Russell (76). Reprezentacja USA będzie w środę rywalem biało-czerwonych w ćwierćfinale.

Kurek - ze skutecznością 50,39 proc. - jest też liderem klasyfikacji najlepszych atakujących. Drugie miejsce zajmuje Michał Kubiak - 46,74, a trzecie Argentyńczyk Facundo Conte - 44,71.

Jak na razie najlepiej zagrywającym zawodnikiem jest Mateusz Bieniek, w przypadku którego średnia wynosi 0,47 asa na set (łącznie dziewięć razy punktował bezpośrednio dzięki serwisowi). Tuż za nim są dwaj reprezentanci Stanów Zjednoczonych - Maxwell Holt (średnia 0,44 i osiem asów) oraz Taylor Sander (0,39 i siedem).

Grzegorz Łomacz znalazł się na trzecim miejscu wśród rozgrywających. Stawce przewodzi Amerykanin Micah Christenson, a drugi jest Włoch Simone Giannelli.

Czwarty w zestawieniu przyjmujących jest Kubiak, który ma 48,84 proc. skuteczności odbioru zagrywki. Tuż za nim jest libero z USA Erik Shoji - 47,62. Liderem jest Irańczyk Mahdi Marandi - 53,09.

W najlepszej "ósemce" broniących nie ma żadnego z podopiecznych Stephane'a Antigi. Na pierwszym miejscu jest zaś wspomniany Shoji.

W czołówce blokujących także nie ma biało-czerwonych. Na czele klasyfikacji jest Irańczyk Seyed Mohammad Mousaci Eraghi ze średnią 1,18 punktu zdobytego w tym elemencie na set.

W zestawieniu drużynowym Polacy są liderami w przyjęciu (47,92 proc.), ataku (45,16 proc.) i rozegraniu. Zajmują zaś drugie miejsce w zagrywce (1,53 pkt na set), ustępując tylko Amerykanom (1,61).

pk

Dziś w Rio