Teatr Polskiego Radia

Marek Hłasko powraca na "Scenę teatralną Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 15:50
14 stycznia Marek Hłasko ukończyłby 90 lat, 14 czerwca minie 55. rocznica jego śmierci. Pisarz jest jednym z patronów roku 2024. W "Scenie teatralnej Trójki" przypomnieliśmy słuchowisko "Drugie zabicie psa", a o twórczości pisarza porozmawialiśmy z reżyserem Januszem Kukułą.
W Scenie teatralnej Trójki porozmawiamy z Januszem Kukułą o twórczości Marka Hłaski.
W "Scenie teatralnej Trójki" porozmawiamy z Januszem Kukułą o twórczości Marka Hłaski.Foto: Polskie Radio / Cezary Piwowarski

Na podstawie opowiadań Marka Hłaski Mariusz Malec zrealizował dla Trójki słuchowisko "Nie pierwszy krok w chmurach", którego premiera odbyła się 20 kwietnia. Tym razem prezentujemy adaptację jednej z najsłynniejszych powieści pisarza, "Drugie zabicie psa" z 1965 roku. Słuchowisko zostało przedstawione premierowo w radiowej Jedynce. 

Autor "Pięknych dwudziestoletnich" opuścił Polskę w 1958 roku. Do komunistycznego kraju już nie powrócił. Do końca szukał miejsca, w którym byłby w stanie się zadomowić. Francja, Stany Zjednoczone, Izrael odciskały kolejno ślad na jego twórczości. Czarował i przyciągał kobiety, a nawiązane z nimi dwuznaczne relacje opisywał. Fikcję mieszał z faktami. Jednych zachwycał, innych oburzał.

Słuchając adaptacji "Drugiego zabicia psa", mamy szansę sprawdzić, jak po 60 latach działa na nas proza Marka Hłaski. Rozmawialiśmy też o tym z Januszem Kukułą - autorem oraz reżyserem słuchowiska.

Tablica poświęcona Markowi Hłasce w Ossolineum we Wrocławiu. Fot. PAP / Maciej Kulczyński Tablica poświęcona Markowi Hłasce w Ossolineum we Wrocławiu. Fot. PAP / Maciej Kulczyński

Akcja "Drugiego zabicia psa" rozgrywa się w latach pięćdziesiątych w Izraelu. Opowiada o dwójce przyjaciół, dla których źródłem utrzymania są oszustwa matrymonialne. Powieść udowadnia nam, że życie jest teatrem – egzystencja dwóch mężczyzn, wędrujących z psem, polega na ciągłej grze. Robert i Jakub wyłudzają pieniądze od starzejących się, spragnionych wielkiej miłości kobiet, spędzających wakacje w Izraelu.

Poza elementami czarnego kryminału i czarnej komedii można doszukać się tu wielu wątków autobiograficznych. Tak jak w innych utworach, Hłasko bawi się z czytelnikiem, dostarczając mu garść prawdziwych informacji, trochę zmyślonych, i jemu pozostawiając ocenę, co w tym wszystkim jest prawdą, a co zmyśleniem. To błyskotliwe dzieło. W tej krótkiej, żwawej powieści Hłasko znakomicie wyważa proporcje między czarnym humorem a patosem.


Marek Hłasko "Drugie zabicie psa"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki

Obsada: Adam Woronowicz, Marcin Troński, Anna Cieślak

Posłuchaj
50:32 TROJKA Scena teatralna Trojki 2024_06_08 19-07-29.mp3 Marek Hłasko "Drugie zabicie psa" (Scena teatralna Trójki)

 

***

Audycja: Scena teatralna Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.05.2024
Godzina emisji: 19.07

bm/pr