JP II2002
Section01
1978
Wybór Karola Wojtyły na papieża
Więcej
1979
Pierwsza pielgrzymka do Polski
Więcej
1980
Wsparcie dla strajku w Stoczni Gdańskiej
Więcej
1981
Zamach na papieża
Więcej
1982
Kanonizacja bł. Maksymiliana Kolbego
Więcej
1983
Druga pielgrzymka do Polski
Więcej
1984
Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
Więcej
1985
Afryka po raz kolejny
Więcej
1986
Papież w żydowskiej synagodze
Więcej
1987
Trzecia pielgrzymka do Polski
Więcej
1988
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Więcej
1989
Ocieplenie kontaktów Watykan-Warszawa
Więcej
1990
Oficjalne kontakty Watykan - ZSRR
Więcej
1991
Czwarta pielgrzymka do Polski
Więcej
1992
Wizyta w Afryce
Więcej
1993
Pielgrzymka na Litwę, Łotwę i Estonię
Więcej
1994
Apel o pokój na Bałkanach
Więcej
1995
Piąta pielgrzymka do Polski
Więcej
1996
Wizyta w Niemczech
Więcej
1997
Szósta pielgrzymka do ojczyzny
Więcej
1998
Wizyta na Kubie i w Nigerii
Więcej
1999
VII pielgrzymka do Polski
Więcej
2000
Trzecia tajemnica fatimska
Więcej
2001
Wizyta w świątyni muzułmańskiej
Więcej
2002
Ostatnia wizyta w Polsce
Więcej
2003
Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty
Więcej
2004
Ostatnia zagraniczna pielgrzymka
Więcej
2005
Śmierć Jana Pawła II
Więcej
Section04

2002

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 10:00
Ojciec Święty odwiedził Ojczyznę w dniach 16 – 19 sierpnia 2002 roku. Hasłem i przesłaniem wizyty był cytat z encykliki "Dives in misericordia" - "Bóg bogaty w miłosierdzie".
Audio
  • - Witaj w domu! - skandowali zebrani pod oknem wierni. - Jakby się kto pytał Franciszkańska 3 - odpowiedział Jan Paweł II.

16 sierpnia 2002 – adres: ul. Franciszkańska 3

O godzinie 18.45 samolot włoskich linii lotniczych z papieżem na pokładzie wylądował na krakowskich Balicach. Jana Pawła II witali m.in. prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i kard. Franciszek Macharski.

- Przybywam do Krakowa, ale serdeczną myślą ogarniam całą Polskę i wszystkich rodaków – witał się z Polakami Jan Paweł II. - Niech te trzy dni mojego pobytu w Ojczyźnie obudzą w nas głęboką wiarę w moc miłosierdzia Bożego – mówił do wiernych zgromadzonych na lotnisku.

Papież z dużym dystansem i z poczuciem humoru przyjmował trudy pielgrzymowania. W czasie pobytu w Polsce Jan Paweł II poruszał się na specjalnej platformie. - Pragnę przeprosić, Prezydent stoi, Kardynał stoi, bardzo przepraszam, ale stworzono tu taką barierkę, która mi nie pozwala wstać – tłumaczył się ze swojego stanu zdrowia i braku sił papież.

Z lotniska Ojciec Święty udał się do Pałacu Arcybiskupów przy ulicy Franciszkańskiej 3. Na trasie przejazdu pozdrawiały go tysiące ludzi. Około godziny 21.20 papież podszedł do okna. - Jakby się kto pytał, Franciszkańska 3 – przywitał się z młodzieżą.

17 sierpnia 2002 – człowiek w drewniakach

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była konsekracja nowowybudowanego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Na trasie z ul. Franciszkańskiej do Łagiewnik witało papieża tysiące ludzi. Jan Paweł II nie był w stanie wyjść z samochodu, by odwiedzić miejsca znajdujące się na trasie przejazdu, jak to miał w zwyczaju. Tym razem to ludzie wychodzili do niego. Papamoblie zatrzymał się przy bazylice dominikanów, którzy tego dnia obchodzili wspomnienie założyciela zakonu – św. Jacka Odrowąża. Papież ucałował wyniesiony z bazyliki relikwiarz św. Jacka i pobłogosławił wiernych.

Kolejnym przystankiem na drodze do sanktuarium w Łagiewnikach był szpital ojców bonifratrów. Tutaj niepełnosprawny mężczyzna na wózku poprosił papieża, w imieniu chorych i personelu szpitala, o pobłogosławienie krzyża przyniesionego ze szpitalnej sali.

W Łagiewnikach papież dokonał konsekracji świątyni, a także w specjalnej modlitwie zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Na zakończenie uroczystości Jan Paweł II nawiązał do wspomnień z młodości. - Jak można było sobie wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach – mówił papież.

Z Łagiewnik Jan Paweł II wyruszył w podróż po Krakowie. Najpierw zatrzymał się na terenie budowy nowego Kampusu UJ i Biblioteki PAT. Kolejnym przystankiem była ul. Tyniecka 10, gdzie młody Karol Wojtyła, student UJ, mieszkał z ojcem. To w tym miejscu zastała go wojna, tu tworzył konspiracyjny teatr i stąd wyszedł do tajnego seminarium na Franciszkańskiej. W podróży po Krakowie Jan Paweł II zatrzymał się u salezjanów na Dębnikach – swojej dawnej krakowskiej parafii, do której należał nie będąc jeszcze księdzem. Tam w oczekiwaniu na Ojca Świętego wystawiono obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, przed którym Karol Wojtyła modlił się "każdego dnia".

Wieczorem Jan Paweł II nie zawiódł nadziei oczekujących przed Pałacem Arcybiskupim na Franciszkańskiej i około 19.30 pojawił się w oknie rezydencji. - Zdradź nam sekret niepojęty, jak być młodym Ojcze Święty! - krzyczała zgromadzona młodzież. - Pomimo starości, pomimo śmierci – młodość w Bogu – odpowiedział 82-letni Jan Paweł II.

18 sierpnia 2002 – wyobraźnia miłosierdzia

Trzeci dzień pielgrzymki papież rozpoczął od mszy św. na krakowskich Błoniach, podczas której ogłosił błogosławionymi: Szczęsnego Felińskiego, ks. Jana Balickiego, s. Sancję Szymkowiak i o. Jana Byzyma. W homilii wygłoszonej do prawie trzech milionów wiernych zgromadzonych na mszy papież wzywał do "kreowania wyobraźni miłosierdzia". - Niech tej "wyobraźni" nie zabraknie mieszkańcom Krakowa i całej naszej ojczyzny – mówił Jan Paweł II.

Na zakończenie uroczystości chóry zaintonowały "Barkę". Przed opuszczeniem ołtarza papież poprosił o mikrofon. - Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe – wspominał ze wzruszeniem.

Z krakowskich Błoni Jan Paweł II udał się na Wawel. Zwykle papieską wizytę w tym miejscu obwieszczał dzwon Zygmunta. Tym razem Ojciec Święty wyraził życzenie, aby wizyta była całkowicie przeznaczona na cichą modlitwę przy konfesji św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Kilkudziesięciominutową transmisję modlitewnej ciszy określono wtedy hitem medialnym.

W programie trzeciego dnia pielgrzymki był również czas, aby papież odwiedził grób rodziców i brata na Cmentarzu Rakowieckim. W drodze do rezydencji arcybiskupów Jan Paweł II zatrzymał się przed kościołem św. Floriana, gdzie kiedyś był wikarym. Wszystkich tam zgromadzonych prosił o "modlitwę za życia i po śmierci".

Tymczasem przy ul. Franciszkańskiej 3 na wieczorne spotkanie z papieżem czekała już młodzież.

19 sierpnia 2002 – żal odjeżdżać4

Rano papież wyruszył w podróż z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W drodze Ojciec Święty zatrzymywał się najpierw przy kościele Najświętszego Salwatora, a potem w Skawinie i Radziszowie, by pobłogosławić wizerunki Matki Bożej. W ołtarzu przygotowanym dla papieża na czas celebrowania mszy św. umieszczono obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, która jak mówił Jan Paweł II "wychowała jego serce". W czasie mszy św. papież jeszcze raz zawierzył Matce Bożej cały naród, Kościół i swą papieską posługę.

Do ostatniej chwili czekano na decyzję, czy Jan Paweł II odwiedzi Częstochowę. Ostatecznie jednak stało się faktem, że wizyta na Jasnej Górze w 1999 roku była pożegnaniem z tym sanktuarium.

Helikopter, którym leciał Ojciec Święty zbliżył się do Wadowic. Gdy śmigłowiec zataczał nad miastem powitalny krąg, na rynku odczytano wcześniej przygotowane słowa papieskiego pozdrowienia. Następnie helikopter odleciał w sentymentalną podróż ku Tatrom, Giewontowi i Morskiemu Oku, by zawrócić nad Ludźmierzem.

Przed zakończeniem swojej pielgrzymki papież odwiedził jeszcze klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach i klasztor benedyktynów w Tyńcu.

Ceremonia pożegnania na Balicach rozpoczęła się około godziny 18.00. Wśród żegnających papieża byli: prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i Prymas Polski kard. Józef Glemp. - Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać, nie wszystkim było to dane. Może następnym razem (...). A na koniec, cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać! - żegnał się z Polską i Polakami Jan Paweł II.

(Tekst w oparciu o komentarze Elżbiety Staniszewskiej do płyty wydanej przez w 2008 roku przez Polakie Radio "Miłość i Miłosierdzie. VIII pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski".)


Więcej keyboard_arrow_down
Section012
Przesłanie nadziei
Homilia wygłoszona w czasie Mszy św.i konsekracji sankruarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. (PR, 2002)
"Proszę o modlitwę"
- Byłem tu wikariuszem. Wspominam to ze wzruszeniem - mówił Jan Paweł II w parafii św. Floriana. (PR, 2002)
"To moja ulubiona pieśń"
- Ta pieśń towarzyszy mi przez całe życie. Jest dla mnie jak tchnienie ojczyzny - Jan Paweł II wspomina ulubioną oazową pieśń pt. "Barkę". (PR, 2002)
"Dziękuję Wam, oazowicze"
- Bogu dziękuję za ten ruch, który stanowi prężnie środowisko i przyniósł tyle błogosławionych owoców w sercach młodzieży - mówił Jan Paweł II. (PR, 2002)
Vivat Academia, vivant professores!
Przesłanie Jana Pawła II do świata akademickiego na terenie budowy nowej biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie Pychowicach. (PR, 17.08.2002)
"Bardzo Wam dziękuję"
- Bardzo Wam dziękuję za te spotkania pod oknem teraz w poprzednich latach. Sercem i myślą zawsze będę z Wami - mówił Jan Paweł II z okna przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. (PR, 18.08.2002)
"Polsko kochana, żal odjeżdżać"
- Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać, nie wszystkim było to dane. Może następnym razem (...). A na koniec, cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać! - żegnał się z Polską i Polakami Jan Paweł II. (PR, 19.08.2002)
"Tu byłem wikariuszem"
- Ze wzruszeniem odnajduję się na terenie parafii świętego Floriana, gdzie kiedyś byłem wikariuszem i tutaj zacząłem prowadzić duszpasterstwo akademickie - mówił Jan Paweł II do zgromadzonych przed kościołem św. Floriana. (PR, 18.08.2002)
Pożegnanie Ojczyzny
- Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, umiej być wdzięczna!". Tymi słowami z "Dzienniczka" Faustyny pragnę Was pożegnać. A na koniec cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać! - tymi słowami Jan Paweł II żegnał Polskę. (PR, 19.08.2002)
"Pan kiedyś stanął nad brzegiem"
- Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny - mówił Jan Paweł II na krakowskich błoniach. (PR, 18.08.2002)
Przesłanie nadziei w Łagiewnikach
- Jak można było sobie wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - żartował papież. (PR, 17.08.2002)
Section016