JP II1986
Section01
1978
Wybór Karola Wojtyły na papieża
Więcej
1979
Pierwsza pielgrzymka do Polski
Więcej
1980
Wsparcie dla strajku w Stoczni Gdańskiej
Więcej
1981
Zamach na papieża
Więcej
1982
Kanonizacja bł. Maksymiliana Kolbego
Więcej
1983
Druga pielgrzymka do Polski
Więcej
1984
Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
Więcej
1985
Afryka po raz kolejny
Więcej
1986
Papież w żydowskiej synagodze
Więcej
1987
Trzecia pielgrzymka do Polski
Więcej
1988
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Więcej
1989
Ocieplenie kontaktów Watykan-Warszawa
Więcej
1990
Oficjalne kontakty Watykan - ZSRR
Więcej
1991
Czwarta pielgrzymka do Polski
Więcej
1992
Wizyta w Afryce
Więcej
1993
Pielgrzymka na Litwę, Łotwę i Estonię
Więcej
1994
Apel o pokój na Bałkanach
Więcej
1995
Piąta pielgrzymka do Polski
Więcej
1996
Wizyta w Niemczech
Więcej
1997
Szósta pielgrzymka do ojczyzny
Więcej
1998
Wizyta na Kubie i w Nigerii
Więcej
1999
VII pielgrzymka do Polski
Więcej
2000
Trzecia tajemnica fatimska
Więcej
2001
Wizyta w świątyni muzułmańskiej
Więcej
2002
Ostatnia wizyta w Polsce
Więcej
2003
Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty
Więcej
2004
Ostatnia zagraniczna pielgrzymka
Więcej
2005
Śmierć Jana Pawła II
Więcej
Section04

1986

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 15:00
13 kwietnia, to wyjątkowa data w relacjach katolików i wyznawcami judaizmu – po raz pierwszy od czasów apostolskich następca św. Piotra wszedł do żydowskiego domu modlitwy.
Audio
  • - Był to krok niesłychanie odważny i było to napiętnowanie antysemityzmu - komentował Jan Lichten, prawnik. (RWE, 1986)
Papież Jan Paweł II i rabin Elio Toaff, 1986
Papież Jan Paweł II i rabin Elio Toaff, 1986Foto: EPA/PAP

Tradycyjnie w pierwszym dniu nowego roku papież wystosował orędzie na Światowy Dzień Pokoju – już po raz 19. "Pokój jest wartością, która nie zna podziałów na Północ-Południe, Wschód-Zachód: jest tylko jeden pokój" - napisał Ojciec Święty.

Pielgrzymka apostolska do Indii

Początek lutego to 29. zagraniczna pielgrzymka apostolska. Tym razem Jan Paweł II udał się do Indii. Na lotnisku w New Delhi powiedział: "Przybywam, by słuchać i uczyć się od tego narodu". W czasie podróży papież spotkał się m.in. z Matką Teresą i Dalajlamą. W większości mszy odprawionych w Indiach przez Ojca św. uczestniczyli wyznawcy innych religii. Powrót do Rzymu utrudniły opady śniegu – papieski samolot wylądował 10 lutego w Neapolu.

13 kwietnia, to wyjątkowa data w relacjach katolików i wyznawcami judaizmu – po raz pierwszy od czasów apostolskich następca św. Piotra wszedł do żydowskiego domu modlitwy. W rzymskiej synagodze papież modlił się z Żydami i wygłosił przemówienie "Odnalezione braterstwo".

18 maja 1986 papież ogłosił piąta encyklikę - "Dominum et vivificantem" - Pana i Ożywiciela, o Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata.

Twarde stanowisko Watykanu w sprawie kapłaństwa kobiet znajduje swój wyraz w opublikowanej 30 czerwca korespondencji między Janem Pawłem II, Robertem Runcie, arcybiskupem Canterbury i kard. Johannesem Willebrandsem. Wymiana opinii wskazuje na poważne trudności w kontynuacji dialogu katolicko-anglikańskiego.

Msza dla miliona Kolumbijczyków

Kolumbia i Saint Lucia to cele 30. zagranicznej podróży apostolskiej Jana Pawła II. Tygodniowa pielgrzymka rozpoczęła się 1 lipca. Ciekawym akcentem było orędzie, skierowane 3 czerwca w czasie mszy na stadionie w Bogocie do mieszkańców USA z okazji stulecia Statuy Wolności. W mszy wziął udział 1 mln Kolumbijczyków.

Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w Castel Gandolfo

26 sierpnia w czasie mszy św. w Castel Gandolfo odbyła się uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Papież powiedział w homilii do ponad 700 polskich pielgrzymów: "Chodzi o urzeczywistnienie tego, co się wyraziło w umowach społecznych w 1980 roku… W umowach tych wyraził się duch Narodu, milenijnego Narodu, który dąży do rozwiązywania problemów społecznych i moralnych  na drodze dialogu z przedstawicielami władzy. Dialog taki jest dowodem poszanowania społeczeństwa ze strony władzy, jest dowodem uzyskania jego autentycznej podmiotowości".

6 i 7 września Jan Paweł II przebywał u podnóża Mont Blanc z okazji 200. rocznicy zdobycia szczytu. Ojciec Św. z góry Mont Chetif w masywie Mont Blanc skierował "Apel o pokój i jedność – do mieszkańców Europy".

31. pielgrzymka apostolska do Francji

4 października Ojciec Św. udał się w 31. zagraniczną podróż. Celem była Francja. Na drodze pielgrzymki znalazły się m.in. Ars i Taizé. W czasie spotkania z młodzieżą na stadionie Gerland w Lyonie papież odpowiadał na pytania dotyczące wiary, Kościoła i świata. Najważniejsze tezy spotkania: By dawać świadectwo trzeba być pewnym swojej wiary; Twierdzenie, że bez Kościoła można zachować wiarę w Chrystusa jest złudzeniem; Nie gódźcie się na żadne ustępstwa tam, gdzie chodzi o prawdę i poszanowanie godności człowieka.

16 października rozpoczął się dziewiąty rok pontyfikatu.

27 października miało miejsce spotkanie przedstawicieli 47 Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich oraz 13 religii niechrześcijańskich w Asyżu na Światowym Dniu Modlitw o Pokój. Jan Paweł II powiedział w czasie tego bezprecedensowego spotkania: "To, że przybyliśmy tutaj, nie znaczy, że zamierzamy szukać religijnego porozumienia lub dyskutować na temat naszych przekonań. Nie znaczy też, że religie mogą pojednać się z sobą na płaszczyźnie wspólnego zaangażowania w realizację ziemskiego planu, który stałby się ważniejszy niż one same. Nie jest też ustępstwem na rzecz relatywizmu religijnego, bo przecież każda ludzka istota winna kierować się szczerością i głosem własnego sumienia w poszukiwaniu prawdy i w zgodnym z nią postępowaniu. Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem - i na tym właśnie polega jego prawdziwe znaczenie dla współczesnych ludzi - że ludzkość, w całym jej zróżnicowaniu, angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł, tam, gdzie się kształtuje świadomość i znajduje swe oparcie moralne działanie ludzi".

32. podróż - najdłuższa pielgrzymka zagraniczna

Najdłuższa papieska pielgrzymka rozpoczęła się 18 listopada. W podróży papież spędził 13 dni, 6 godz. i 15 minut, odwiedzając Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię i Seszele. Była to 32. papieska podróż zagraniczna.

24 grudnia po raz pierwszy do Polski transmitowana była msza św. pasterska w Bazylice św. Piotra. Wśród chórów uczestniczących w liturgii był Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"


Więcej keyboard_arrow_down
Section012
Indie - papież przemawia do najbiedniejszych
Komentarz do pielgrzymki Jana Pawła II w Indiach i relacja z wizyty Jana Pawła II w hospicjum Misjonarek Miłości siostry Teresy w Kalkucie. (RWE, luty 1986)
"Nie traćcie wolności ducha"
Relacje z wizyty papieża w Sydney; Tasmanii; Melbourne; Darwin; Alice Springs; Adelaide; Perth. Fragment przemówienia Jana Pawła II do Polaków - podczas spotkania w Melbourne. (RWE, 28.11.1986)
Jan Paweł II w Indiach
- Przybywam do Indii pozostając w służbie jedności i pokoju. Pragnę tu słuchać synów i córek tego szlachetnego narodu i uczyć się od nich - mówił Jan Paweł II. (RWE, luty 1986)
Jan Paweł II w Kalkucie
- Kalkuta, ta straszna Kalkuta, o której premier Ghandi powiedział, że to najsmutniejsze miasto na świecie - rozpoczyna swoją relację z pielgrzymki Jana Pawła II do Indii Tadeusz Nowakowski. (RWE, 1.02.1986)
Z pokojem Chrystusowym po Kolumbii
Relacja Tadeusza Nowakowskiego z kolejnych dni wizyty Jana Pawła II w Kolumbii w czasie 30. podróży apostolskiej w dniach 1-8 lipca 1986 roku. (RWE, 1986)
Pracujcie na rzecz sprawiedliwości
- Jeśli pragniecie pokoju, pracujcie na rzecz sprawiedliwości - mówił papież do młodzieży zgromadzonej w Sydney. Relacja z podróży do Bangladeszu, Singapuru, Wyspy Fidżi, Nowej Zelandii, Australii i Seszeli. (RWE, 18.11.1986)
Papież apeluje o pokój
- Pokój jest możliwy tylko tam, gdzie istnieje sprawiedliwy porządek gwarantujący prawa każdego człowieka - mówił papież w czasie pielgrzymki do Azji, Australii i Oceanii. (RWE, 1986)
Spotkanie na stadionie w Melbourne
"Pamięć gwarantuje wspólnotę i jedność, zabezpiecza przed wtapianiem się w nicość, dlatego na pamięci budujcie Wasze życie" - słyszymy w przemówieniu Jana Pawła II wygłoszonym podczas spotkania z Polonią australijską. (RWE, 1986)
Section016