JP II1996
Section01
1978
Wybór Karola Wojtyły na papieża
Więcej
1979
Pierwsza pielgrzymka do Polski
Więcej
1980
Wsparcie dla strajku w Stoczni Gdańskiej
Więcej
1981
Zamach na papieża
Więcej
1982
Kanonizacja bł. Maksymiliana Kolbego
Więcej
1983
Druga pielgrzymka do Polski
Więcej
1984
Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
Więcej
1985
Afryka po raz kolejny
Więcej
1986
Papież w żydowskiej synagodze
Więcej
1987
Trzecia pielgrzymka do Polski
Więcej
1988
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Więcej
1989
Ocieplenie kontaktów Watykan-Warszawa
Więcej
1990
Oficjalne kontakty Watykan - ZSRR
Więcej
1991
Czwarta pielgrzymka do Polski
Więcej
1992
Wizyta w Afryce
Więcej
1993
Pielgrzymka na Litwę, Łotwę i Estonię
Więcej
1994
Apel o pokój na Bałkanach
Więcej
1995
Piąta pielgrzymka do Polski
Więcej
1996
Wizyta w Niemczech
Więcej
1997
Szósta pielgrzymka do ojczyzny
Więcej
1998
Wizyta na Kubie i w Nigerii
Więcej
1999
VII pielgrzymka do Polski
Więcej
2000
Trzecia tajemnica fatimska
Więcej
2001
Wizyta w świątyni muzułmańskiej
Więcej
2002
Ostatnia wizyta w Polsce
Więcej
2003
Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty
Więcej
2004
Ostatnia zagraniczna pielgrzymka
Więcej
2005
Śmierć Jana Pawła II
Więcej
Section04

1996

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 05:00
Pod Bramą Brandenburską papież powiedział m.in.: "Berlińczykom i wszystkim Niemcom, którym jestem wdzięczny za pokojową rewolucję, jaka doprowadziła do otwarcia tej bramy, mówię: Ducha nie gaście. Trzymajcie tę bramę otwartą dla siebie i innych".
Audio
  • - Myślą ogarniam wszystkich, którzy przeszli przez kaźń obozów koncentracyjnych - mówił Jan Paweł II po polsku na koniec mszy beatyfikacyjnej w Berlinie. (PR, 23.06.1996)

18 rok pontyfikatu. Do najważniejszych wydarzeń tego roku należała pielgrzymka do Niemiec. Papież w czerwcu 1996 roku po raz pierwszy odwiedził zjednoczone Niemcy. W trakcie ekumenicznej Liturgii Słowa w Paderborn, Jan Paweł II nawiązał do najnowszej historii tej części Europy.

"Od czasu mojej ostatniej wizyty w Niemczech w 1987 roku polityczny obraz Europy zmienił się w sposób niewyobrażalny. Runął Mur, ludzie spoza żelaznej kurtyny po czterdziestu latach komunistycznej dyktatury otrzymali cenny dar wolności. Tę nową wolność trzeba teraz wspólnie zagospodarować. Otwierają się nowe możliwości i rodzą nowe zadania, które pozwolą sprostać wyzwaniom Wschodu i Zachodu".

Jednocześnie zaapelował, szczególnie do młodych chrześcijan, o ewangelizację ateistycznej wschodniej Europy.

Duchowa pustynia ateistycznych reżimów

"Na Wschodzie ateistyczne reżimy pozostawiły w sercach wielu ludzi, zwłaszcza młodych, duchową pustynię; Zachodowi zagraża nieumiarkowany konsumpcjonizm, który może doprowadzić do zdławienia duchowych wartości społeczeństwa. Nowa ewangelizacja jest zatem nakazem chwili. Nie chodzi przy tym o "restaurację" dawno minionej epoki. Trzeba raczej z odwagą stawiać nowe kroki. Na nowo musimy wspólnie głosić mieszkańcom Europy wyzwalające i radosne orędzie Ewangelii. Równocześnie trzeba odkryć chrześcijańskie korzenie Europy, by budować cywilizację, w której głoszone przez chrześcijańską wiarę wartości prawdziwego człowieczeństwa znajdą poczesne miejsce".

Następnego dnia, w Berlinie papież beatyfikował dwóch męczenników dyktatury nazistowskiej, ks. Bernharda Lichtenberga i ks. Karla Leisnera. W trakcie uroczystości pożegnalnych pod Bramą Brandenburską papież powiedział m.in.: "Berlińczykom i wszystkim Niemcom, którym jestem wdzięczny za pokojową rewolucję, jaka doprowadziła do otwarcia tej bramy, mówię: Ducha nie gaście. Trzymajcie tę bramę otwartą dla siebie i innych".

Beatyfikacja męczenników z Pratulina

Wielkie znaczenie, szczególnie dla wyznawców kościoła unickiego miała beatyfikacja Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy – Daniela Karmasza, Łukasza Bojko, Konstantego Bojko, Konstantego Łukaszuka, Bartłomieja Osapiuka, Aniceta Gryciuka, Filipa Geryluka, Ignacego Frańczuka, Jana Andrzejuka, Maksyma Hawryluka, Onufrego Wasiluka i Michała Wawrzyszuka, zamordowanych w Pratulinie, w styczniu 1874 roku przez Kozaków.

Tego samego dnia wieczorem papież trafił do polikliniki Gemelli z objawami ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. 8 października 1996 Ojciec Świety został poddany operacji. Następnego dnia, choć w komunikacie lekarskim stwierdzono, iż rekonwalescencja przebiega normalnie, do kliniki napływały z całego świata depesze i listy z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Jan Paweł II już dwa dni po operacji rozpoczął sprawowanie codziennych obowiązków, łącznie z krótkimi audiencjami.

15 października papież powrócił z polikliniki Gemelli do Watykanu i następnego dnia, w 18. rocznicę pontyfikatu, zgromadzonym pielgrzymom przed Bazyliką św. Piotra udzielił błogosławieństwa.

Na podst. "Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"


Zobacz więcej na temat: Europa Jan Paweł II Niemcy
Więcej keyboard_arrow_down
Section012
Section016