Redakcja Programów Katolickich

Orszak Trzech Króli – poszukiwacze prawdy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 15:00
Święto Trzech Króli, to okazja do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów, związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Co leży u źródeł tego święta? Czy wspominamy realne wydarzenie, czy ulegamy czarowi legendy? Czy scena, znana jako pokłon Mędrców ze Wschodu, rzeczywiście zaistniała w historii, czy była wytworem religijnej wyobraźni?ni?
Audio
Materiały organizatora
Materiały organizatoraFoto: Paweł Kula

Dzień Objawienia Pańskiego, Epifania, popularnie nazywane jest świętem Trzech Króli. Po ponad 50 latach przerwy, od 2011 r. jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy. To jedno z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (w III wieku dla nurtu wschodniego i w IV dla zachodniego). 6 stycznia wspominamy wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu, nazywani też Królami lub Magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni byli przez betlejemską gwiazdę i przynieśli Dzieciątku, drogocenne dary: złoto, kadzidło i mirrę. W VIII wieku nadano im imiona: Kacper Melchior i Baltazar.

Obraz Trzech Króli, przybywających oddać pokłon Jezusowi to również jeden z najpopularniejszych tematów w sztuce sakralnej. - Przybycie mędrców do Betlejem nie jest z perspektywy historycznej niemożliwe, ale ponieważ jest w tym epizodzie dużo niedomówień, chrześcijańska pobożność uzupełniła to, co zostało niedopowiedziane – powiedziała Mariola Orłowska.

850 lat temu, z osobami Trzech Króli związało swoje losy, jedno z miast Cesarstwa Niemieckiego – Kolonia. 24 lipca 1184 r. przywieziono tam relikwie Mędrców. Jak podają źródła historyczne, wieziono je tam kilka miesięcy, ze względu na dużą ilość przystanków, które organizowano, aby kolejne miasta mogły oddać hołd. Relikwie umieszczone zostały w katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny. Dawniej posiadanie relikwii, świadczyło bowiem o prestiżu miasta, władcy lub kościoła.

Jak podkreślił o. Cyprian Moritz, historyk sztuki, ikony i relikwie były dawniej wykorzystywane, jako tarcza ochronna i forma legitymizacji władzy. - Miasto nie było bezpieczne, kiedy posiadało tylko mury i wojsko, trzeba było jeszcze zjednać sobie przychylność świętego patrona – powiedział historyk sztuki. - Cesarzowie na przykład, zaraz po koronacji, jechali do Kolonii, oddać hołd Trzem Mędrcom. Potwierdzali w ten sposób, że jest to stolica duchowa Cesarstwa Niemieckiego. Dzięki relikwiom, Kolonia stała się zaś "nową Jerozolimą" i głównym sanktuarium na północy Europy – dodał o. Cyprian Moritz.

Jednak o samym pokłonie Trzech Króli, wiemy niewiele. – W Ewangelii jest o niewiele, ale ciekawy wątek rozwijają apokryfy - powiedział ks. prof. Józef Naumowicz, patrolog. - Jedną z pierwszych zapowiedzi podaje Baal, prorok pogański. Jego proroctwo było przechowywane wśród magów i uczonych, na Wschodzie. Kiedy zaś wypatrzyli oni znak na niebie, o którym była mowa, wyruszyli w kierunku Jerozolimy, a potem Betlejem – tłumaczył patrolog.

Orszak Trzech Króli organizowany w Polsce od 8 lat, systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów. Przechodzi on ulicami setek miejscowości w Polsce i na świecie zapraszając do wspólnego wyrażania radości z Narodzenia Pańskiego. Jak twierdzą organizatorzy, scenariusz Orszaku jest wszędzie podobny, bo oparty na ewangelicznym przekazie, z roku na rok rośnie zaś lawinowo liczba jego uczestników.

Jak wspomina Piotr Wysocki, z Zarządu Fundacji Orszak Trzech Króli, historia tej imprezy w Polsce, rozpoczęła się 9 lat temu. Wówczas w szkole dla chłopców Żagle, zorganizowano Jasełka, które ze względu na dużą liczbę widzów, grane były w Teatrze Buffo, na dwie zmiany. Wtedy grupa rodziców zaczęła zastanawiać się, jak zorganizują Jasełka co za rok. - Chodziło o to by stworzyć coś, w czym każdy chłopiec będzie mógł uczestniczyć - powedział Piotr Wysocki. - Pojawił się pomysł, inspirowany: słowami Jana Pawła II, żeby chrześcijanie nie zamykali się w domach i kościołach oraz chęcią przywrócenia tradycji kolędowania. Zdecydowano, aby wyjść na ulicę i tam odegrać Jasełka. Pierwszy raz zorganizowaliśmy je w 2008 r. Spodziewaliśmy się wówczas około 500 osób. Przyszło 5 tys., w kolejnych latach, dochodziło coraz więcej osób, a z czasem zaczęto je też organizować w innych miastach - dodał gość audycji.

- W tym roku Orszak Trzech Króli odbywa się po raz 8. Tym razem zorganizowano go w 420 miejscowościach w Polsce i 16 na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje już 4 kontynenty. W tym roku Orszaki odbyły się w Ameryce Północnej (Chicago), w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, a nawet w Ruandzie – powiedział Anna Śmigielska, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli. - Tegoroczny odbywał się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży - wyjaśniła rzeczniczka prasowa.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Mariola i Maciej Orłowscy.

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 6.01.2016 r.

Godzina emisji: 06.00

kawa

Czytaj także

Papież Franciszek złożył życzenia pokoju i dobra w nowym roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 13:32
Apelował przy tym, aby wprowadzić w czyn hasło tegorocznego Światowego Dnia Pokoju: "Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze ŚDM na Orszaku Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 15:00
Podczas tegorocznych obchodów Święta Trzech Króli, wśród Orszaków, które przejdą ulicami wielu polskich miast, znajdą się także wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, jakie zadania będą wykonywać?
rozwiń zwiń