Redakcja Programów Katolickich

U źródeł chrzcielnych Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 15:00
W tym roku przypada 1050 rocznica chrztu Polski. Opowiemy o historii katedry gnieźnieńskiej, postaci św. Wojciecha, społecznym oraz symbolicznym znaczeniu chrztu w dziejach Polski, aż do współczesności.
Audio
Zaprowadzenie chrześcijaństwa na obrazie Jana Matejki z 1889wikipedia.org
Zaprowadzenie chrześcijaństwa na obrazie Jana Matejki z 1889/wikipedia.org

W Familijnej Jedynce rozpoczynamy cykl audycji wspominających chrzest Polski. Zapoczątkował on dzieje Kościoła i początki państwowości w Polsce. Warto przypomnieć więc jego znaczenie polityczne, społeczne, kulturowe, a przede wszystkim duchowe, na przestrzeni kolejnych wieków, aż po czasy współczesne. Nasze spotkania rozpoczynamy w Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, siedzibie pierwszego arcybiskupstwa oraz przez długi okres, jedynej metropolii.

1050. rocznica Chrztu Polski>>>

Katedra Gnieźnieńska, zwana jest często matką katedr w Polsce. Tu tworzyła się tożsamość polskiego kościoła, - a warto wiedzieć, że wiekach średnich była to tożsamość całego państwa i jego mieszkańców – powiedział Radosław Lolo - dr historii, znawca wieków średnich, wykładowca akademicki. - Wydarzenia, które miały miejsce w 1000 roku, na kanwie życia, męczeńskiej śmierci i kanonizacji św. Wojciecha - były aktami założycielskimi, jeśli chodzi o Kościół Polski, jako oddzielną od struktur zewnętrznych - suwerenną metropolię. Katedra ta, jest więc symbolem niezależności Polski. Wszystkie następne wydarzenia w dziejach naszego państwa, były funkcją przyjęcia chrztu. Czyli wszystkie bitwy, osiągnięcia prawne, tworzenie struktur państwowych, wynikały z faktu, że przyjęliśmy drogę funkcjonowania w cywilizacji chrześcijańskiej.

Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba spojrzeć w przeszłość. Bez chrztu Mieszka, który stał się - pierwszym chrześcijaninem w Polsce, nie byłoby naszej państwowości. - Przyjęcie chrześcijaństwa, było naturalnym wejściem nie tylko w cały układ duchowy i religijny, ale przede wszystkim polityczny, ówczesnej Europy. Wtedy to, co państwowe było na wskroś związane z przeżywaniem wiary i chrześcijaństwem - powiedział gość audycji Familijna Jedynka, bp. Marek Solarczyk, doktor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła, biskup pomocniczy diecezji warszawsko praskiej.

- Kiedy św. Jan Paweł II mówił o związkach wiary i kultury wskazywał że mamy swoje korzenie w sakramencie chrztu św, z którego wyrosły przez wieki różne dzieła. Pytanie brzmi, czy potrafimy czerpać z tego bogactwa? – zauważył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. - Nasza historię, można porównać do rzeki, do której wchodzą różne strumyki, dopływy, to różne tradycje i kultury, które tworzyły Polskę przez wieki. Jednak zasadniczy nurt, nadało mu właśnie chrześcijaństwo.

W związku z Jubileuszem, powinniśmy podziękować Bogu za to, że jesteśmy ochrzczeni. Można to zamknąć w trzech słowach: refleksja, dziękczynienie i świadectwo.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Mariola i Maciej Orłowscy.

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 24.01.2016 r.

Godzina emisji: 06.00

kawa

Zobacz więcej na temat: chrześcijaństwo POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 16:35
Wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrztu w 966 roku pojawił się Kościół jako instytucja, która legitymizowała władzę świecką i sama stawała się jej częścią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski. "Odkryjmy na nowo Sakrament Chrztu Świętego"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 13:12
W sobotę w Archikatedrze warszawskiej rozpoczęły się obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski. - Wprawdzie dokładna rocznica tego wydarzenia przypada na przyszły rok, jednak Kościół zaczyna świętować już teraz, wraz z początkiem roku liturgicznego - mówił w Jedynce prymas Wojciech Polak.
rozwiń zwiń