X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Niezłomni drugiej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 11:00
„Zawsze w cieniu, zawsze potrzebni…” – tak samo 74 lata temu, tak i dziś. Tuż przed kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego, zapraszamy na opowieść o księżach od zadań specjalnych: kapelani powstańczy, kapelani robotników i czasów Solidarności, uczestnicy misji w Afganistanie, Czadzie, będący przy dziecku umierającym na szpitalnym łóżku i w pracy z recydywistami. Kapelani z miejsc, gdzie siła musi stać ponad słabością.
Audio
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Jerzy Tomaszewski/Wikimedia Commons, domena publiczna

"Chciałem być żołnierzem stałem się lekarzem, ludzi miałem leczyć, zostałem księdzem" - tak o swojej historii opowiedział w jednym z wierszy ks. Lucjan Szczepaniak - poeta i od ponad 20 kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. - Nie spodziewałem się, że zostanę żołnierzem na takiej placówce pośród bezbronnych dzieci. Pan Bóg zaufał mi jednak i skierował mnie tutaj - wspominał gość audycji.

Z innej perspektywy patrzy na swoją misję ks. ppłk. Tomasz Paroń, kapelan na misjach pokojowych w Afganistanie i Czadzie. - Studiowałem na Wojskowej Akademii Technicznej, kiedy po drugim roku zrodziło się we mnie powołanie. Pozostałem w wojsku, ale w innej roli. Zacząłem naukę w seminarium i zostałem kapelanem wojskowym - opowiadał w Familijnej Jedynce.

Wielu z tych, którzy znaleźli się w czasie wojny w stalinowskich więzieniach to kapelani, którzy ponosili konsekwencje udziału w Powstaniu Warszawskim. - Kapelani to byli ci, którzy wspierali innych w walce o wolność - tłumaczyła dr Ewa Czaczkowska, historyk. - Rolą kapelanów było nieść pomoc duchową i być przy tych, którzy umierali. Po wojnie wciąż byli blisko frontu walki o wolność ojczyzny. Jedną z najbardziej znanych osób był kapelan Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko - wyjaśniła gość audycji.

Tuż kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego o "kapelanach na niełatwych placówkach” warto posłuchać w Familijnej Jedynce. O tych, co stali w cieniu, ale byli potrzebni, nawet na najtrudniejszych placówkach sprzed 74 lat jak i dzisiejszych - opowiedzą bohaterowie audycji.
Posłuchaj
03:33 [ PR1]PR1 (mp3) 29 lipiec 2018 06_51_08.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

01:51 [ PR1]PR1 (mp3) 29 lipiec 2018 06_16_49.mp3 Kochane życie felieton Elżbiety Nowak

13:58 [ PR1]PR1 (mp3) 29 lipiec 2018 08_35_37.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

12:08 [ PR1]PR1 (mp3) 29 lipiec 2018 08_19_47.mp3 Ważne sprawy

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy.

Data emisji: 29.07.2018 r.

Godzina emisji: 06.00Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak