X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Polski Gaudi - Stanisław Niemczyk

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 07:00
Często mnie pytają: "Czy kościół może zaprojektować niewierzący, protestant, żyd, obojętne kto?". Wówczas zaprzeczam, choć nie w sposób kategoryczny., w czym według mnie tkwi problem: w posługiwaniu się kodem tego wyznania. Jeżeli ja w nim wyrastam, a nie tylko pracuję dla niego – to ja się z nim identyfikuję i chcę być człowiekiem tej wiary - wspominał tak niegdyś zmarły 13 maja wybitny polski architekt Stanisław Niemczyk. Laureat Honorowej Nagrody SARP, Architekt Roku 1998. W 2000 roku otrzymał medal Pro Ecclesia et Pontifice z rąk papieża JPII , Per Artem ad Deum,oraz Totusa za nieprzeciętne osiągnięcia w dziedzinie architektury sakralnej. Dziś wspominamy tego niezwykłego człowieka.
Audio
Stanisław Niemczyk
Stanisław NiemczykFoto: Paulina Niemczyk
Od początki mówili na niego- szalony architekt od dziwnych pomysłów. Ambitny, idący własną drogą i uduchowiony. Podobnie jak Gaudi. Nic dziwnego, że w końcu zaczął budować kościoły. Pilnował wypalania cegły, układania wzorów i organizował wokół budowy prawdziwą wspólnotę parafian. Okazało się, że jego kościoły nie straszą nowoczesnością, a mają w sobie sacrum.
Kiedy ponad ćwierć wieku temu stanął Kościół św. Ducha w Tychach według jego projektu ludzie zastanawiali się, czy nowy Dom Boży wyglądem przypomina bardziej hałdę węgla czy gigantyczny namiot. Dzisiaj jego kościoły uważane są w Europie za ikony współczesnej architektury sakralnej.
Nie tylko projektował przestrzeń sakralną, ale niczym średniowieczny rzemieślnik pracował razem z robotnikami – wiele razy powtarzał, że te spotkania były wyjątkową okazją do tłumaczenia przyszłym użytkownikom sensu powstających form, zawartych w nich symboli, znaczenia form

W tej chwili kościoły Stanisława Niemczyka uważane są w Europie, za ikony budowli sakralnych. Zmarł pół roku temu. Odchodził pogodzony.
Przed nami sesja naukowa poświęcona wybitnemu architektowi, którą wspólnie organizuję Archidiecezja Warszawska, Politechnika i ojcowie dominikanie ze Służewa. O budowaniu kościołów, współczesnej architekturze i współpracy ze St. Niemczykiem opowiadać będzie prof. Anna Wierzbicka.  O „polskim Gaudim” i wieloletniej znajomości opowie ks. Bp Michał Janocha- prof. historii sztuki.
Posłuchaj
10:09 [ PR1]PR1 (mp3) 22 wrzesień 2019 08_40_20.mp3 Magazyn z Życia Kościoła
01:48 [ PR1]PR1 (mp3) 22 wrzesień 2019 06_15_16.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
12:15 [ PR1]PR1 (mp3) 22 wrzesień 2019 08_24_14.mp3 Ważne sprawy
   

 

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

   zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne


***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 22.09.2019 r.

Godzina emisji: 06.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak