Redakcja Programów Katolickich

"Pomorski Katyń"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 07:00
Audio
Polacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy Piaśnickie
Polacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy Piaśnickie Foto: Wikipedia cc/Waldemar Engler

Każdy, kto jadąc nad morze, chciałby szukać śladów naszej najnowszej historii, powinien skręcić na drogę do Piaśnicy. To miejsce niezwykłe, które Pomorzanie nazywają Leśnym Sanktuarium Ojczyzny, pomnikiem pamięci, Małym Katyniem. Ołtarz-pomnik w kształcie stosu symbolizuje masowe egzekucje w Piaśnicy, które rozpoczęły się pod koniec października 1939 i trwały  do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”. Wśród ofiar byli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji pomorskiej - księża, zakonnice, naukowcy, urzędnicy, nauczyciele oraz żołnierze.

Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło łącznie od 12 tys. do 14 tys. ludzi. 11 listopada 1939 roku w dniu obchodzonego od 1937 roku święta Niepodległości w Lesie Piaśnickim zamordowano ok 400 osób starannie wyselekcjonowanych - wybitnych reprezentantów polskiej elity politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Była wśród nich s. Alicja Kotowska, walcząca o polskie wychowanie dziewcząt Zmartwychwstanka, którą pośród innych męczenników II wojny światowej beatyfikował papież Jan Paweł II. 

Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.

Lasy Piaśnickie - dla leśników z Pomorza to miejsce niemal święte, dla muzealników – wyzwanie, dla sióstr Zmartwychwstanek- pomnik pamięci i droga corocznej pielgrzymki. O przywracaniu pamięci opowiadać będą muzealnicy, leśnicy i zmartwychwstanki.

Naszymi gośćmi będą w Studiu Radia Gdańsk - S. Agnieszka Paulina Zmartwychwstanka, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie oraz jej uczniowie.

W nagraniach

- Teresa Patsidis – Dyrektor  Muzeum Piaśnickiego- Muzeum historycznego w Wejherowie,

- Leśnicy opiekującymi się  grobami w lasach piaśnickich, kultywującymi pamięć o tych którzy zginęli.

- Członkowie Wejherowskiego Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka, które skupia w swoich szeregach głównie bliskich osób, które zostały zamordowane w lasach piaśnickich podczas II wojny światowej. Obecnie zrzesza 350 członków - nie tylko krewnych, ale też osoby i instytucje, które utożsamiają się z celami stowarzyszenia.
- Jan i Małgorzata Żaryn - autorzy książki „Rok 1939-Od beztroski do tragedii”. W której opisana jest  Zbrodnia Pomorska.


Posłuchaj
12:21 [ PR1]PR1 (mp3) 10 listopad 2019 08_21_33.mp3

12:41 [ PR1]PR1 (mp3) 10 listopad 2019 08_38_29.mp3 

02:19 [ PR1]PR1 (mp3) 10 listopad 2019 06_18_37.mp3 

  

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 10.11.2019 r.

Godzina emisji: 06.00