Redakcja Programów Katolickich

Ekwadorska Częstochowa. Matka Boża Dobrego Zdarzenia z Quito i maryjność Ekwadorczyków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 07:50
15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to święto obchodzone na całym świecie. Nasza uwaga wczoraj była skierowana na Matkę Bożą Zwycięską, główną Patronkę Warszawy i Strażniczkę Polski a związane to było z 100 rocznicą cudu nad Wisłą.W Familijnej Jedynce powędrujemy do Ekwadoru, gdzie pracują polscy misjonarze i gdzie coraz częściej pielgrzymują Polacy. Teraz jest to utrudnione w realnym życiu przez pandemię, ale możemy się tam przenieść dzięki falom radiowym.
Audio
Kościół w Ekwadorze
Kościół w EkwadorzeFoto: Pixabay

Quito – miasto w Ekwadorze, stolica pięknie położonego w Andach kraju. Ponad 400 lat temu ukazała się tam Matka Boża Dobrego Zdarzenia i miała przesłanie dla nas żyjących współcześnie.

A historia objawień jest bardzo ciekawa. W 1577 pięć sióstr koncepcjonistek przybyło z Hiszpanii do Quito, w dzisiejszym Ekwadorze, aby założyć pierwszy klasztor. Jedna z nich, Marianna Franciszka de Jesús Torres y Berriochoa, w latach 1588–1634 doznała serii objawień od Matki Bożej. W czasie objawień siostra Marianna została poinformowana o kryzysie, jaki nastąpi wśród chrześcijan pod koniec XIX wieku, a zwłaszcza w XX wieku. Matka Boża Pomyślności mówiła o bolesnym zepsuciu obyczajów, rozpadzie rodziny,  zniszczeniu niewinności dzieci i cnotliwości kobiet, panowaniu masońskich praw, o profanacjach, bluźnierstwach, herezjach, świętokradztwach. Maryja mówiła o tym, że w tym całym zamęcie, diabeł zrobi wszystko żeby zniszczyć konfesjonał. Ten kryzysy będzie bezpośrednio powiązany z kryzysem  wiary wśród wiernych, ale szczególnie z brakiem wiary wśród kapłanów. To tylko niektóre bolesne wydarzenia o których wspominała Matka Boża. Jednak jako kochająca Matka przyniosła również słowa pocieszenia i zapewnienie, że w chwili ostatniej próby będzie oparciem i ostatecznie to Ona zwycięży. Maryja mówiła też, że ratunkiem będzie modlitwa i nabożeństwo do Niej.  

W 1599 roku Matka Boża ukazała się zakonnicy wraz z Dzieciątkiem na lewej ręce. W prawej trzymała pastorał. Przedstawiła się jako Matka Boża Pomyślności. Wydała zakonnicy polecenie stworzenia jej wizerunku w takiej formie jakiej się jej ukazała.

W 1610 roku siostra Marianna uzyskała zezwolenie biskupa na wykonanie rzeźby. Wykonanie figury powierzono znanemu z pobożności rzeźbiarzowi Francisco del Castillo. Cudowny posąg Matki Boskiej Pomyślności został pobłogosławiony 2 lutego 1611 roku. Wizerunek jest cudowny a twarz matki Bożej kończyli malować Archaniołowie.                                                                                           

Figura Matki Bożej Pomyślności znajduje się w kościele Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czyli Sióstr Koncepcjonistek w kolonialnym, historycznym centrum miasta. Figura znana jest także pod wezwaniami: Matka Boża Dobrego Zdarzenia, Oczyszczenia i Gromniczna.Posłuchaj
11:31 [ PR1]PR1 (PKiN) 16 sierpień 2020 08_20_15.mp3 ważne sprawy

02:26 [ PR1]PR1 (PKiN) 16 sierpień 2020 06_16_13.mp3 Kochane życie

11:37 [ PR1]PR1 (PKiN) 16 sierpień 2020 08_39_16.mp3 Magazyn z życia Kościoła

   

 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska i Przemysław Goławski

Data emisji: 16.08.2020 r.

Godzina emisji: 06.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak